TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Viciaňová. "Základnou otázkou, ktorú potrebujem zodpovedať rezortom zdravotníctva a hlavným hygienikom, je, prečo kultúrny sektor musí zostať v obmedzenejšom režime ako ostatné sektory," uviedla Milanová. Ako dodala, sedenie v kine a divadle s respirátorom je podľa nej bezpečnejšie ako stravovanie sa v reštaurácii, kde si respirátor prirodzene dávajú ľudia dolu.
Ešte v piatok (7. 1.) Milanová oznámila, že od pondelka majú byť otvorené kultúrne podujatia v režime OP maximálne pre 50 návštevníkov.
Označili ich za nedostatočné a požiadali o čo najrýchlejšie stretnutie a osobnú diskusiu s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO), ministerkou kultúry a ministrom zdravotníctva SR Vladimírom Lengvarským (nominant OĽANO). Žiadali tiež prehodnotiť podmienky otvorenia kultúrnych podujatí tak, aby ich od 18. januára bolo možné realizovať s naplnením minimálne 50-percentnej kapacity diváckych priestorov a v režime OTP, teda aj pre testovaných.
Strana SaS nemôže v žiadnom prípade súhlasiť s návrhom otvoriť kultúrne podujatia v režime OP len pre maximálne 50 ľudí. Takéto opatrenie je nedostatočné a nerieši zdevastovanú kultúru. V tlačovej správe o tom informoval hovorca SaS Ondrej Šprlák. „Podmienka maximálne 50 ľudí na podujatí nerieši dlhodobo kritickú situáciu umelcov, prevádzkovateľov kín, klubov, kultúrnych priestorov a umeleckých zoskupení, ktoré reálne bojujú o prežitie. Rovnako je to nevyužitá šanca odmeniť ľudí, ktorí sa dali zaočkovať, aby mohli opäť viesť plnohodnotný spoločenský život. Či naopak ponúknuť ďalšiu možnosť pozitívnej motivácie pre tých, ktorí sa ešte nerozhodli,“ uviedol poslanec SaS a člen Výboru NR SR pre kultúru a médiá Roman Foltin. Podľa neho riešením je otvoriť kultúru aspoň pre 200 divákov a zohľadňovať kapacitu priestorov.
Podľa bývalej štátnej tajomníčky ministerstva kultúry Zuzany Kumanovej si nebudú môcť umelci a ani podnikatelia v kultúrno-kreatívnom priemysle dovoliť realizovať divadelné predstavenia alebo koncerty, pretože nedokážu pokryť zo vstupného ani prevádzkové náklady, ako sú napríklad prenájom sály, techniky či náklady na propagáciu podujatí. „Vnímame pozitívne, že sa podarilo dostať kultúru a ľudí, ktorí sa kultúrou živia do centra záujmu. Kultúra je neoddeliteľná súčasť nášho spoločenského života a v ťažkej dobe môže ľuďom pomôcť prežiť frustráciu a neistotu z doby,“ povedala Kumanová.