Ako uvádza The Sun, lekár odhalil pravdu, ktorá sa skrýva za pukaním kĺbov a či to skutočne môže spôsobiť tento nepríjemný stav. Artritída je bežný stav, ktorý spôsobuje bolesť a zápal v kĺbe. Existujú rôzne typy a najviac postihuje ruky.
V reakcii na jedno video na TikToku praktický lekár Mutahir Farhan odhalil skutočný dôvod pukania kĺbov. Vysvetlil: „Veľa ľudí si myslí, že pukanie kĺbov vedie k artritíde. V skutočnosti to nie je pravda.“ Keď pukáme kĺbmi, v skutočnosti pukajú bubliny, ktoré sa tvoria v našich kĺboch v synoviálnej tekutine.
Mutahir študuje medicínu v Kalifornii v USA a je v druhom ročníku. Povedal, že synoviálna tekutina je tekutina, ktorá sa nachádza v kĺbovom priestore a funguje ako lubrikant pre naše kĺby. „Pravdou je, že pukanie kĺbov nie je na škodu,“ prezradil. Touto problematikou sa v minulosti zaoberal iný lekár: „
Mutahir povedal, že štúdia ukázala, že v jeho ľavej a pravej ruke nebol žiadny rozdiel, napriek tomu, že na jednej opakovane pukal kĺbmi. „V roku 2009 získal Nobelovu cenu za svoj výskum,“ dodal. Predchádzajúce štúdie negatívny vplyv pukania kĺbov tiež spochybňovali. Kalifornská štúdia v roku 2017 zistila, že ľudia, ktorí si pukali kĺby, mali presne rovnakú úroveň fyzickej funkcie a slabosť väzov ako tí, ktorí to nerobili. Pukať nám dokážu aj ramená, krk a zápästia.
Mutahir vysvetlil dôvod, prečo vydávajú zvuk, keď puknú. Podľa neho je zvuk spôsobený zmenou tlaku a objemu v synoviálnej membráne. Náhla zmena polohy a zmena krvného tlaku, ku ktorej dochádza, spôsobí, že plyny v tejto tekutine vytvoria bubliny, čo spôsobí puknutie.