Vlani v septembri vedci v New Yorku vykonali experiment, ktorý naznačoval, že geneticky upravené ošípané by mohli byť prísľubom pre transplantácie: lekári dočasne pripojili prasaciu obličku k mŕtvemu ľudskému telu a sledovali, ako začína fungovať.
Transplantácia v Marylande posúva experiment na ďalšiu úroveň, uviedol doktor Robert Montgomery, ktorý viedol experiment s obličkou. Operáciu označil za pozoruhodný prielom. "Ako príjemca transplantovaného srdca, pretože sám trpím genetickou srdcovou poruchou, som nadšený z tejto správy a z nádeje, ktorú to dáva mojej rodine a ďalším pacientom," vyhlásil.
Bude zásadné zdieľať dáta získané z tejto transplantácie, než otvoríme možnosť ďalším pacientom, povedala výskumníčka Karen Maschkeová, ktorá pomáha vyvíjať etické a politické odporúčania pre prvé klinické štúdie. "Uponáhľať transplantácie orgánov zo zvieraťa na človeka bez týchto informácií by nebolo vhodné," dodala.
"Skutočne si uvedomuje veľkosť a dôležitosť toho, čo sa stalo," povedal David Bennett mladší o svojom otcovi. "Nemohol žiť, mohol vydržať deň alebo pár dní. Teraz, v tejto chvíli, sme v neznámu," dodal.