Bolo geneticky upravené tak, aby ho ľudský imunitný systém lepšie prijal. Operácia prebehla pred tromi dňami a pacientovi sa darí dobre.
Bola to pre neho posledná nádej. „Možnosti boli len dve – buď zomriem, alebo táto transplantácia,“ povedal David Bennett deň pred zákrokom. Ten trval sedem hodín a dopadol úspešne. Lekári z Marylandskej univerzity v Baltimore dostali na operáciu špeciálne povolenie od amerických zdravotníckych regulačných úradov. Lekári ho totiž vyradili zo zoznamu čakateľov na ľudské srdce, čo sa väčšinou deje v prípade, keď je pacient vo veľmi zlom stave. A keďže ho čakala istá smrť, povolili mu prasacie srdce.
Podľa chirurga Bartleyho Griffitha táto operácia znamená krok bližšie k vyriešeniu krízy s nedostatkom vhodných orgánov. Len v USA čaká na transplantáciu 100-tisíc ľudí a každý deň 17 z nich zomrie bez toho, aby sa jej dočkali. Zatiaľ najďalej sa lekári dostali v októbri 2021, keď v New Yorku transplantovali obličku z geneticky modifikovaného prasaťa. Vtedy však išlo o pacienta v stave klinickej smrti a išlo len o experiment. Tentoraz by procedúra mohla skutočne zachrániť život. Bennettovi diagnostikovali vážnu chorobu srdca a posledných šesť týždňov strávil na lôžku napojený na prístroje, ktoré ho udržiavali pri živote. Tri dni po operácii už dýcha sám a lekári jeho stav pozorne monitorujú.