Firmy: Splňte nám tri požiadavky
Zamestnávatelia sa na možné zhoršovanie epidemickej situácie v prípade omikronu pripravujú. „Dodržiava sa delenie zamestnancov v rámci pracovných zmien, zamestnanci sú naďalej motivovaní k očkovaniu a dodržiavajú sa prísne hygienické opatrenia,“ povedal tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták. Za kľúčový problém považujú nízku očkovanosť v mnohých regiónoch, najmä na východe Slovenska. „Zamestnávateľom teda hrozí výrazný výpadok zamestnancov či prerušenie výroby aj v prípade rozšírenia omikronu a zachytenia veľkého počtu pozitívnych zamestnancov, ale rovnako tak aj v prípade, že sa zamestnanci na pracovisku hromadne odmietnu dať testovať,“ povedal Hošták s tým, že od vlády žiadajú ucelený plán, ako zvýšiť zaočkovanosť.
Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) predstavila tri požiadavky. Hlavnou je skrátenie karantény na 5 dní pre neočkovaných a na 3 dni pre očkovaných, ďalšou je možnosť pre kľúčových zamestnancov prísť pracovať aj s omikronom s ľahkým priebehom a treťou požiadavkou je platenie testov pre zamestnancov. „Ohrozenie výroby z dôvodu rozšírenia koronavírusu medzi zamestnancami môže výrazne ohroziť chod výroby, predovšetkým v kritickej infraštruktúre,“ uviedli z AZZZ.
Pošta: Skrátime otváracie hodiny
Výpadok zamestnancov zaznamenala aj Slovenská pošta, ktorá je subjektom hospodárskej mobilizácie. „Pošta každý deň 24 hodín denne 7 dní v týždni sleduje a vyhodnocuje dosah pandemickej situácie v krajine na aktivity organizácie,“ povedala hovorkyňa Iveta Dorčáková. „Prevádzka pôšt funguje v bežnom režime, no otváracie hodiny sa môžu meniť v prípade, že pošta bude mať problém s personálnym pokrytím. Ak nám vypadnú zamestnanci kvôli péenke alebo musia ostať v karanténe, operatívne prispôsobujeme otváracie hodiny dotknutých pobočiek a taktiež posilňujeme pošty operatívnymi zamestnancami z iných, menších pôšt,“ dodala.
Kľúčové podniky v energetike: Pracovať budú aj pozitívni
Dôležitou súčasťou štátneho aparátu sú energetické podniky, ktoré nemôžu prestať vyrábať. Ministerstvo hospodárstva uvádza, že prevádzkovatelia prvkov kritickej infraštruktúry majú pripravené pandemické plány a scenáre, ako postupovať. „Záložné pracoviská, oddelené pracovné zmeny s minimálnym kontaktom s externým prostredím,“ informovali z rezortu Richarda Sulíka. Pripomínajú, že minulý rok sa aktualizovala vyhláška a v nevyhnutnom prípade môže prevádzkovateľ kritickej infraštruktúry nariadiť „v prípade nevyhnutnosti prácu aj pozitívnemu zamestnancovi za prísnych protiepidemiologických podmienok“.