Nie je preto nezvyčajné, že v januári pociťujeme potrebu dostať svoje trávenie do normálu.
Podľa odborníkov sa o detoxikácii potravinami nedá hovoriť, žiadna túto schopnosť nemá. Dôležité je uvedomiť si prehrešky počas sviatkov, keď sme jedli najmä nezdravé veci. Snažte sa dostať do režimu racionálneho príjmu potravy, konzumovať menej cukrov a tukov a jesť viac zeleniny, chudého mäsa či celozrnných výrobkov. Všetko, samozrejme, s mierou. Rozhodne netreba zabudnúť na dostatočný príjem tekutín. „Mnohí si neuvedomujeme jednu z vecí, ktoré vplývajú na našu črevnú mikrobiotu a pomáhajú k tomu, aby naše črevá boli zdravé - pravidelné cvičenie,“ zdôrazňuje uznávaný gastroenterológ Ladislav Kužela.
1. Jedzte 3- až 5-krát denne
- Vráťte sa k pravidelnosti a jedzte najlepšie zhruba v rovnakých časoch. Na každý chod si vyhraďte pokoj, žujte pomaly. Keď jete rýchlo, žalúdok nemá dosť času vyslať do mozgu signál, že už ste sýti, a tak jete dlhšie, než potrebujete. Pri pravidelných malých dávkach jedla sa žalúdok nezastaví, trávi priebežne stále.
2. Stavte na čistú vodu
- Pitný režim pomáha optimalizovať metabolizmus. Najväčší benefit však dosiahnete čistou vodou. Ak vám to nevyhovuje, skúste nesladené čaje alebo vodu dochuťte ovocím. Pite radšej často po malých objemoch. Ak nepijete celý deň takmer nič, veľké množstvo vody naraz večer vám veľmi nepomôže. Dospelí by mali vypiť okolo 20 až 40 mililitrov tekutín na kilogram telesnej hmotnosti, čo je približne dva až tri litre denne.
3. Hýbte sa
- Obdobie korony športu v interiéroch nepraje. Nie všetky športové disciplíny sú dostupné, a ak aj sú, môžete mať obavy z možného prenosu nákazy. Zimné športy ako lyžovanie či korčuľovanie však majú svoje čaro. A ak ho neobjavíte, vyberte sa aspoň na dlhú prechádzku. Pri chôdzi s rýchlosťou 4 km/h spáli dospelý 70-kilový človek za hodinu 211 kcal.