A keďže jeho zábery nadchli mnohých aj na sociálnej sieti, rozhodol sa urobiť kalendár, ktorý má pomôcť ťažko chorému Vladkovi z Popradu. Hoci Martin pracuje ako technik, svet za objektívom fotoaparátu je súčasťou jeho života už 12 rokov. Postupne sa však začal zameriavať na faunu v okolí Malého Dunaja, predovšetkým na operence.
„Na vtákoch ma fascinuje predovšetkých ich spev, sfarbenie peria, ale aj spôsob lovu. Všímam si, ako vnímajú ľudí, keď ich fotím z brehu a keď z člna. Fotenie vtáctva je celkovo náročné a je výzva odfotiť ich v čo najkrajšej pozícii,“ tvrdí Bernolákovčan, ktorý spočiatku nevedel, aké krásavce odfotil a stotožňoval si ich až doma s encyklopédiou. „Postupom času, ako som ich sledoval, som sa veľa naučil, takže podľa pohybov a správania som vedel, čo následne spraví a ja som sa vedel pripraviť. Vďaka tomu bolo fotenie jednoduchšie,“ dodal.
Najviac mu dal zabrať záber rybárika, na ktorého týždne striehol. „Mal som nespočetne veľa výjazdov na vodu, až som si odsledoval jeho miesta a najkrajšiu fotku som spravil, keď raz na jeseň lovil z konárika. Vtedy bol taký zahľadený na korisť, že si ma nevšímal a prúd ma k nemu dostal na 2-3 m,“ uviedol s tým, že ho ľudia mnohokrát považujú za čudáka. Často totiž striehne zamaskovaný v kroví a občas okoloidúcich vydesí.
„Ľudia sa zľaknú. Keď prídu bližšie, pýtajú sa, či mám zbraň,“ smeje sa s tým, že 3-kilogramový foťák tak na niekoho môže pôsobiť. Jeho fotky nadchli ľudí na sociálnych sieťach natoľko, že sa rozhodol urobiť kalendár. Výťažok z predaja sa rozhodli dať bratovi dobrého kamaráta Vladkovi. Ten sa snažil rodine finančne pomôcť prácami na stavbe v Belgicku. Úraz ho však trvale pripútal na lôžko. „Podarilo sa mi predať 150 kusov, vyzbieralo sa 400 eur,“ uzavrel.