TASR o tom informovala hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.
"Hlas-SD trvá na tom, že zo strany vlády ide o nezodpovedný krok voči národno-štátnym záujmom SR. Vláda totiž odignorovala verejnú diskusiu a pripomienky ústavných orgánov, odborných inštitúcií, ako aj širokej verejnosti," uviedla hovorkyňa. Dodala, že napriek zásadným výhradám vláda odsúhlasila dohodu v znení predloženom druhou zmluvnou stranou bez toho, aby z pozície suverénneho štátu požadovala zmenu ustanovení vymedzujúcich jurisdikciu slovenských štátnych orgánov. Hlas-SD naďalej odmieta podporiť takúto zmluvu.
Podobnú výzvu už hlave štátu adresovali aj viacerí bývalí politici a právnici. Hovorca prezidentky Martin Strižinec vtedy reagoval, že hlava štátu môže v zmysle ústavy podať návrh na ÚS až po dojednaní medzinárodnej zmluvy.
Opozičný Smer-SD inicioval aj mimoriadnu schôdzu NR SR k návrhu na vyhlásenie referenda v súvislosti s obrannou dohodou s USA. Zvolaná je na utorok 18. januára. Smer-SD sa chce v referende pýtať občanov, či súhlasia, aby parlament vyslovil súhlas s dohodou.
Uzavretie dohody o spolupráci v oblasti obrany s USA odobrila v stredu (12. 1.) vláda. Po podpise dokumentu ho musí ešte odobriť parlament. Potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou. Zmluva by umožnila americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Platiť by mala desať rokov. Potom zostáva platná alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.