Sulík to potvrdil na dnešnej tlačovej konferencii. „Nevidím na to žiaden dôvod," ozrejmil.
Kollár v rozhovore pre agentúru SITA ešte 17. decembra povedal, že zmena ústavy, aby sa mohlo skrátiť volebné obdobie, by už neplatila na to aktuálne. „Až od roku 2024 by tak mohol platiť zákon, ktorý by hovoril, že sa dá skrátiť volebné obdobie vlády,“ odpovedal Kollár na otázku, či vydrží vládna štvorkoalícia do konca volebného obdobia. Vysvetlil, že ak už by niekto kandidoval, stal sa poslancom a zložil poslanecký sľub, tak by zároveň vedel, že jeho volebné obdobie sa môže skrátiť. Teraz sú však poslanci volení na štyri roky a „majú ústavné právo byť poslancami celé štyri roky“. Nemôže sa niekto podľa šéfa parlamentu len tak rozhodnúť zvoleným poslancom toto ústavné právo zobrať. Na otázku, či v tomto volebnom období už nebude možné referendom skrátiť volebné obdobie vlády, odpovedal „presne tak“. „My vieme upraviť ten zákon tak, aby to bolo možné do budúcnosti,“ zdôraznil.
Na stretnutí za okrúhlym stolom nepôjde ani líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič, ktorý to povedal v nedeľu 9. januára v televízii TA3 v relácii V politike. „Vyjednávať s mafiou, hľadať cestičky k tomu, aby sa čím skôr vrátila k moci, aby sa náhodou nejaký teplý zadoček nedostal do väzenia a nemal tam problémy, tak určite nie,“ vyhlásil Matovič.
Kollár zvolal okrúhly stôl k téme ústavného zákona o skrátení volebného obdobia na utorok (18. 1.). TASR to potvrdila jeho hovorkyňa Michaela Jurcová.
Pozvánku dostal aj mimoparlamentný Hlas-SD, hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková uviedla, že sa na stretnutí zúčastnia. O prijatí pozvánky informoval na sociálnej sieti aj europoslanec a šéf mimoparlamentného hnutia Republika Milan Uhrík. Dodal, že na stretnutí sa určite zúčastní.
Nezaradený poslanec Tomáš Taraba považuje okrúhly stôl za zbytočnú aktivitu, keďže len koalícia je tá, ktorá nemá dohodu. Myslí si, že za okrúhlym stolom sa riešenie nenájde. V júni 2021 parlament odmietol jeho návrh, ktorým chcel meniť Ústavu SR v súvislosti so skrátením volebného obdobia. "Dnes podávam ten istý návrh do podateľne, takže ak by koalícia nič neurobila, budú musieť hlasovať o mojom," uviedol pre TASR. Tento návrh bude zrejme na programe februárovej schôdze.
Opozícia a odborári minulý rok vyzbierali 600.000 podpisov na iniciovanie referenda o skrátení volebného obdobia. Prezidentka sa v prípade petície obrátila na Ústavný súd SR, ktorý v júli 2021 rozhodol, že navrhovaná referendová otázka o skrátení volebného obdobia NR SR je protiústavná. Čaputová reagovala, že by vyhlásila referendum o predčasných voľbách, ak by NR SR rozhodla o zmene ústavy a následne prijala uznesenie, ktorým by požiadala o jeho konanie.