Povedzme 60+ by mali nariadené povinné očkovanie. Ste za to, aby bol zavedený taký systém ako inde, kde musia platiť seniori sto eur mesačne za to, že sa nedajú zaočkovať?
S týmto návrhom mali práve prísť tieto dva rezorty, o tom je analýza, ktorú majú pripraviť. Ale my už máme nastavený systém pre povinné očkovanie seniorov. Smer spoločne s Richardom Rašim ako ministrom zdravotníctva zaviedol povinné očkovanie proti chrípke pre seniorov v domovoch dôchodcov. Takže môže to fungovať presne tak, ako to urobil bez väčších diskusií Hlas a Smer. Nevidím dôvod, prečo by to rovnako nemohlo fungovať pri koronavíruse, ktorý je oveľa nebezpečnejší ako sezónna chrípková epidémia, na tom sa všetci predsa zhodneme.
Prejde to v koalícii?
Podkladom na rozhodnutie vlády má byť práve analýza, na ktorú čakáme. Ale ostatné koaličné strany nemajú v tejto otázke jasný postoj. Majú v stranách rôzne názory od antivaxerov až po zástancov povinného očkovania, takže aj tri koaličné strany si musia ujasniť svoje vnútorné postoje. My to máme jasné.
Igor Matovič je kritický voči ministrovi zdravotníctva Lengvarskému. Robí si podľa vás minister dobre svoju robotu?
Nemá ľahkú úlohu. Žiadny minister zdravotníctva na svete nemá ľahkú úlohu, a jeho pôsobenie nechcem teraz bilancovať. Počkáme na koniec pandémie. Ja verím, že rok 2022 bude rokom, kedy vyjdeme z tohto čierneho tunela, skoncujeme s pandémiou, a potom môžeme hodnotiť, ako sme to na Slovensku zvládli.
Pred vládnou koalíciou stoja aj viaceré reformy. Napríklad súdna, daňová či dôchodková. Budú na konci volebného obdobia schválené?
Som rada, že sme zvládli prvé veľké reformy – národné parky, zdravotníctvo, antibyrokratickú reformu a reformu eurofondov. Čo sa týka daňovej a dôchodkovej reformy, tam prebiehajú rokovania v rámci koalície. Je dôležité, aby dôchodková reforma nemala dopad na verejné financie, keďže aj Európska komisia od nás vyžaduje zodpovedné hospodárenie s verejnými financiami.
Súhlasíte s tým, čo rozpráva Richard Sulík ohľadom Borisa Kollára a jeho strany Sme rodina, že pokiaľ nepodporujú reformy, tak sú v koalícii zbytoční?
Zbytočné sú skôr takéto silné vyhlásenia, lebo v koalícii vždy niekto na niekoho naráža. Pri reforme národných parkov to bola Sme rodina, kto bol proti a schválil sme to aj bez nich. A zase pri iných témach, ako je napríklad väčšia razantnosť v boji proti klimatickým zmenám, ktorú presadzujeme my, sme narazili na stranu SaS. Alebo pri úprave dlhovej brzdy, na čom sa zhodujú všetci renomovaní ekonómovia, opäť narážame na SaS. Ale beriem to tak, že taký je už život v koalícii, raz je to jeden partner, inokedy je to druhý partner, a cieľom je, aby sme nakoniec našli zhodu na dobrých a užitočných riešeniach pre ľudí.
Ukazuje sa pri reformách väčšia sila Eduarda Hegera ako Igora Matoviča, keďže na vláde prechádzajú aj reformy, kde nie je zhoda?
Reformy boli pripravené až v tomto roku v súvislosti s Plánom obnovy. Ale napríklad súdna reforma v takomto znení určite neprejde v parlamente, keďže sú k nej veľké výhrady. Eduard Heger má v sebe trpezlivosť pre komunikácii s partnermi a snaží sa hľadať kompromisné riešenia, čo je potrebné. Vládneme dva roky, predchádzajúce vlády tu boli 12 rokov a nepresadili jedinú reformu. My sa snažíme presadiť dobré veci a systémové zmeny, aby štát lepšie fungoval a slúžil ľuďom.
Na vláde ste schválili obrannú dohodu s USA. Očakávate, že prejde parlamentom a bude mať podporu medzi koaličnými poslancami?
Áno, správanie opozície považujem za obrovské pokrytectvo. Väčšinu textu vyrokoval Robert Fico a Peter Pellegrini. Minister obrany Jaro Naď len na to nadviazal a ešte text dohody sprísnil v prospech Slovenska a dodržiavania našej legislatívy. Za stranu Za ľudí budeme hlasovať jednotne. Ale aj tu vidíte, že najhorší pre Slovensko sú práve beznázoroví pokrytci ako Fico a Pellegrini. Sú schopní prevrátiť kabát pri každej jednej veci. Vyrokujú obrannú dohodu a potom proti nej vykrikujú. Zavedú povinné očkovanie a potom proti tomu organizujú protesty. Skrátka kade vietor, tade plášť, Slovensku nemajú čo ponúknuť, len nenávisť a rozbroje.