Po Nežnej
Návrat k pôvodným hodnotám nastal po revolučných udalostiach v roku 1989. Hradná stráž v Česku i Pluk čestnej stráže na Slovensku prechádzali radikálnymi zmenami. Tou najpodstatnejšou bolo, že sa vrátili späť z pôsobnosti ministerstva vnútra pod ministerstvo obrany. Najdôležitejšia zmena prišla však v roku 1993 po rozdelení Česko-Slovenska na dva samostatné a suverénne štáty. Je to zároveň aj rok konštituovania a budovania novej jednotky slovenskej čestnej stráže, ktorej proces bol zavŕšený v roku 2001.
Hlavné úlohy Čestnej stráže prezidenta SR:
- výkon čestného stráženia sídla prezidenta SR a hostí prezidenta SR prítomných v tomto sídle
- organizuje výkon vojenských pôct, prijatia vedúcich diplomatických misií prezidentom SR
- ochrana prezidenta SR a obrana jeho sídla v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu
Podmienky pre prijatie
- telesná výška od 183 do 187 cm u mužov, hmotnosť od 70 do 90 kg, u žien výškový limit predpis nestanovuje, ale mali by byť vysoké od 180 cm, s hmotnosťou do 70 kg
- absencia potreby okuliarov
- neprijateľné sú kozmetické chyby (jazvy) na tvári a viditeľných miestach (krk, ruky), neprípustné je aj viditeľné tetovanie.
- dobrá telesná kondícia a zdravotný stav
Juraj Hradský:
Venuje sa dejinám chladných zbraní a vojenskej histórii, počas základnej vojenskej služby v období rokov 1974 – 1976 slúžil v Pluku čestnej stráže. Je autorom schváleného výtvarného návrhu šable pre dôstojníkov čestnej stráže známeho ako M-1998 (M-Model), ktorú používajú dodnes.
Zúčastnil sa na tvorbe výzbroje Čestnej stráže prezidenta SR v historických uniformách, pušky, bodáka, šable a patróntašky. Podľa jeho výtvarných návrhov bola vyhotovená výzbroj pre Čestnú stráž prezidenta SR v historických uniformách.
Jozef Buberník (70) z Cífera slúžil v čestnej stráži v Prahe v rokoch 1970 - 1972
Na parádu!
Dnes čulý sedemdesiatnik Jozef Buberník pôsobil pred polstoročím ako vojak základnej vojenskej služby v čestnej stráži v Prahe. Narukoval na dva roky v apríli 1970 do kasární Jiřího z Poděbrad na námestie Republiky, do budovy dnešného nákupného centra Palladium. Útvar 9133 reprezentoval československú armádu a zabezpečoval protokolárne, slávnostné a pietne akcie. Zaisťoval vojenské prehliadky na letiskách, na vojenských pohreboch či pri kladení vencov. Ako si na tieto dva roky spomína?
Na jar v roku 1970 išiel 19-ročný Cíferčan do okresného mesta, do Trnavy na odvod. „Tamojšia vojenská správa vyberala do jednotky Čestnej stráže pražskej posádky brancov, ktorí boli vysokí od 180 do 185 cm. Mal som 182 cm, tak ma vybrali,“ spomína Jozef Buberník, ako sa dostal na prestížnu vojenskú službu.
„Boli tam dve roty, jedna chodila na vojenské parády, druhá prechádzala výcvikom. Výcvik trval približne tri mesiace. Bolo to presne vyrátané – kým sa noví branci všetko naučili, mazáci akurát odchádzali do civilu. Treba však povedať, že sme boli posádková stráž, čo bolo iné ako hradná stráž. Tá pôsobila priamo na hrade. Keď išiel prezident preč, nastúpili vojaci hradnej stráže, dali mu poctu a tým sa to skončilo. My sme ho zas čakali na letisku a dali sme poctu pri odchode. Hradná a posádková čestná stráž mali rozdielne velenie,“ vysvetľuje Jozef a dodáva: „Našou úlohou bolo perfektne zvládnuť vojenskú parádu, teda privítať alebo vyprevadiť štátnika.“