Blízko Gombaseckej jaskyne v okrese Rožňava občianske združenie získalo z eurofondov významnú injekciu na opravu Andrássyovskej kúrie. Z 253 rokov starého aristokratického sídla tak vznikne múzeum a z vedľajšej chátrajúcej budovy bude ubytovňa.
Vďaka spoločnému projektu cezhraničnej spolupráce s Maďarmi a podpore vo výške takmer milióna eur sa pri Gombaseckej jaskyni podarí opraviť dve vzácne pamiatky. „Cennejšia je rokoková kúria, ktorá má 253 rokov. Je známa ako Andrássyovská, no postavil ju železiar Piltz, o čom sa zachovala aj zmluva v latinsko-slovenskej podobe. Pozemky kúpil od rodiny Csákyovcov, postavil budovu, ktorú neskôr získali Esterházyovci a napokon patrila Emanuelovi Andrássymu,“ uviedol predseda občianskeho združenia Sine Metu Őrs Orosz, ktorý vlastní tento zaujímavý areál.
Nachádzajú sa v ňom aj ruiny Pavlínskeho kláštora s bývalou kaplnkou a aj stredoveká studňa. „Práce sa skončia ešte tento rok, takže obnovenú kúriu už ako múzeum bude môcť už čoskoro obdivovať aj verejnosť. Od vstupu do jaskyne smerom k opravenej kúrii a vedľa stojaceho bývalého domu správcu, z ktorého vznikne luxusná ubytovňa s kaviarňou a príjemným posedením, pribudne pre turistov obľubujúcich adrenalín aj zip-line,“ dodal. V pivničných priestoroch kúrie bude lapidárium z historických nálezov, ktorých bolo viac ako tisíc.
Kto boli Andrássyovci
Výrazne zasiahli do stavovských protihabsburských povstaní. Na konci 17. storočia sa rod rozdelil na 2 vetvy: Štefan Andrássy z betliarskej vetvy sa v 50. rokoch 17. storočia zúčastnil povstania Imricha Tökölyho a Pavol Andrássy bol zase generálom vo vojsku Františka II. Rákociho a v roku 1706 dobyl Ráb. V roku 1780 získala betliarska vetva grófsky titul. Asi najznámejší z rodu bol Gyula Andrássy, blízky priateľ cisárovnej Sissi.