Zmeny musí schváliť zastupiteľstvo
Hrozí tak kvôli 150-im nájomným bytom vo vlastníctve mesta neriadený rozmach developerských projektov? Viceprimátorka Lenka Antalová Plavúchová, ktorá má na magistráte projekt nájomného bývania na starosti, sľubuje, že celý proces bude transparentný. „Developeri budú aj po schválení zmien a doplnkov v územnom pláne môcť stavať iba na tých plochách, na ktorých stavajú aj teraz. Navyše, so zmenou sa bude musieť stotožniť aj zastupiteľstvo, ktoré to musí odhlasovať,“ vysvetľuje mestská poslankyňa.
Potvrdzuje však, že pomer bytov bude po schválení vyšší, ako to umožňuje súčasný územný plán. „Vždy to však musí byť vo verejnom záujme. To znamená, že treba preskúmať možnosti a limity danej lokality. Iba tak môžeme potom prijať zmeny. Kvôli tomu aj prebehla urbanistická štúdia, ktorá dané lokality preverila,“ hovorí Antalová Plavúchová. V tomto spôsobe získavania nájomných bytov od súkromníkov chce Bratislava pokračovať aj ďalej. Na webe zverejnila výzvu na zvýšenie počtu mestských nájomných bytov, cez ktorú sa môžu prihlasovať developeri alebo vlastníci pozemkov.
Môže dôjsť k deformáciám trhu
Mojmír Plavec, tajomník Realitnej únie SR
Takéto dohody nie sú úplne štandardné. Ak sa však nastaví a dodrží korektná spolupráca medzi developermi a mestom, môže to byť na prospech všetkých. Ak je záväzok dojednaný predvídavo a prístup oboch strán po celý čas poctivý, nemusí sa kooperácia vypomstiť, a to ani následne.
Obozretný treba byť, aby nedochádzalo k deformáciám na trhu, neboli niektorí developeri neprimerane mestom zvýhodnení a podmienky boli nastavené transparentne pre všetkých staviteľov. Mestá by tiež nemali mať neprimerané požiadavky na developerov.