„Mám doma 18 šanónov a každý deň, keď prídem z práce, sa v nich hrabem a píšem podania. Napriek tomu sa neviem domôcť pravdy. Obrátila som sa aj na Štrasburg, ale ani nechcite vedieť, čo to stojí,“ povzdychne Beata. Bojovníčku už vyšli súdne prieťahy a iné náklady na viac ako 50-tisíc eur. „Teraz som dala urobiť bilbord pred ministerstvo spravodlivosti a bude tam celý január. Čakám, kedy dá ministerka disciplinárku na sudkyne,“ pokračuje Beata.
„Ako matka suplujem prácu prokuratúry, vyšetrovateľov NAKA, úradu komisára pre deti a orgány činné v trestnom konaní namiesto rodinného života a starostlivosti o svoje milované maloleté dieťa,“ uzatvára matka. Nový Čas sa obrátil aj na otca chlapčeka, na telefonáty a SMS do našej uzávierky neodpovedal.
Čo môže urobiť
Róbert Bános, advokát
- V danom prípade sa Ústavný súd nevyjadruje k samotnému výkonu rozhodnutia a jeho realizácii, ale konštatuje len porušenie práv sťažovateľky z dôvodu prieťahov na strane nižšieho súdu. Mám za to, že pokiaľ aj Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) dospeje k záveru, že došlo k porušeniu Dohovoru, toto rozhodnutie má len deklaratórny charakter, ESĽP nemôže priamo rušiť vnútroštátne rozhodnutia, môže len priznať primerané finančné zadosťučinenie. V danom prípade odporúčam zasielať prvostupňovému súdu, ktorý rozhoduje o výkone rozhodnutia, opakované urgencie, aby tento konal. Možné by teoreticky bolo i podanie návrhu na nariadenie neodkladného opatrenia podľa § 325 ods. 2 písm. d) CSP, podľa ktorého by súd otcovi nariadil, aby sa tento zdržal konania, ktorým matke bráni v realizácii rodičovských práv, prípadne aby znášal realizáciu styku podľa súdneho rozhodnutia, nakoľko o uvedenom musí súd rozhodnúť do 30 dní. No je otázne, či by aj v tomto prípade nedošlo k obštrukciám na strane otca.