Leto už bude pokojné
Peter Sabaka, infektológ
- Vo februári očakávame, že tu budeme mať desaťtisíce nakazených, budeme tu mať najväčší infekčný tlak, ale kto sa nakazil a už prekonal omikron, tak podobne aj ako zaočkovaný môže ísť na lyžovačku. Problém však môže byť, že vypadnú ľudia v službách a nebude mať kto slúžiť v rámci hotela. Očakávame, že v karanténe skončia celé kolektívy zamestnancov.
Z hľadiska zdravotných ťažkostí by som určite odporúčal viac dovolenku na Slovensku ako v zahraničí. Čo sa týka leta a už vlastne aj neskorej jari, myslím si, že to už bude v poriadku, a preto by som sa nebál zabezpečiť si dovolenku už teraz. Ochorenie už bude na ústupe a budeme žiť úplne normálne.
Martin Klus: Sprísňovať pravidlá nemá zmysel
Považujete súčasné nastavené pravidlá v súvislosti s cestovaním do zahraničia za dostatočné pred úplným rozšírením omikronu?
- Súčasné pravidlá sú podľa mňa dostatočné, len je dôležité ich aktívne kontrolovať. Mám na mysli napríklad pravidelné kontroly na hraniciach pre ľudí, ktorí prichádzajú na Slovensko, podobne ako to majú susedia v Rakúsku, ale aj kontrolu karantény, či možnosť využiť dáta o pobyte občanov od mobilných operátorov.
Malo by podľa vás sprísniť Slovensko režim pri príchode zo zahraničia?
- Touto otázkou sa primárne vždy zaoberá konzílium odborníkov a následne ministerstvo zdravotníctva a ministerstvo vnútra, pod ktoré spadá hraničný režim. Rezort diplomacie je v tomto procese len akýmsi „poštárom“, ktorý zbiera informácie o aktuálnych opatreniach v zahraničí a súčasne informujeme o našich opatreniach partnerov v EÚ a vo svete, no najmä občanov v zahraničí.
Kedy prehodnotíme, resp. zrušíme povinnú karanténu pre očkovaných z krajín, ako je Juhoafrická republika, ktorú sme zaviedli ako ochranu pred omikronom? Ten je už vlastne aj v iných krajinách, po príchode z ktorých nie je karanténa.
- Podľa mojich informácií sa táto téma riešila aj na koaličnej rade a následne vláde SR. Údajne sa dohodlo zrušenie tejto povinnej karantény a táto skutočnosť by mala byť zahrnutá aj vo vyhláškach ÚVZ SR (vyjde ich viacero súčasne), ktoré ÚVZ SR plánuje vydať začiatkom tohto týždňa.
Za akých okolností by sa zvažovalo, že sa zavedie povinnosť príchodu na Slovensko len s tromi dávkami vakcíny, inak bude povinná karanténa?
- To bude závisieť od toho, ako sa vyvinie omikronová vlna. Ak sa potvrdí, že omikron nemá na zdravie ľudí také fatálne následky ako doterajšie varianty, verím, že sa podmienky na cestovanie nebudú ani len strednodobo zásadnejšie sprísňovať. V záujme ochrany našich zdravotníckych zariadení si ja osobne viem predstaviť, že by k nám bez karantény či PCR testu mohli aspoň dočasne prísť len ľudia s treťou dávkou, tak ako to už dnes vidíme v Česku či Rakúsku.
Rezort zahraničia vyzýva na necestovanie za hranice. Ako sa pozeráte na to, že to nedodržujú ani viacerí politici?
- Osobne by som vzhľadom na aktuálnu situáciu určite volil radšej dovolenku na Slovensku. Z ľudskej stránky rozumiem potrebe ktoréhokoľvek politika vycestovať a oddýchnuť si pri mori. No pokiaľ ide o politický rozmer, či už hovoríme o ministrovi alebo poslancovi opozície v NR SR, v čase, keď štát odporúča občanom necestovať, by politici, ktorí majú nemalý vplyv na rozhodovanie voličov, ktorí ich volili a dávajú na ich rady, mali ísť príkladom.
Ktoré krajiny považujete v súčasnosti za najrizikovejšie na vycestovanie a prečo?
- Podľa aktuálnej mapy Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) v dôsledku rapídneho rozšírenia variantu omikron opäť „sčervenela“ väčšina krajín EÚ, čo je znak toho, že vo viacerých štátoch – ako sú Nemecko, Bulharsko či naši susedia Rakúsko a Česko – znovu vo veľkom pribúdajú noví nakazení. Navyše, čoraz častejšie sa objavujú aj tzv. reinfekcie, teda opakované nakazenia. Nemožno dnes spoľahlivo pomenovať iba jednu krajinu či oblasť sveta, ktorá by bola najrizikovejšia.