Správa bola v pondelok sprístupnená všetkým 193 členom ICAO vrátane 36 štátov, ktoré v súčasnosti pôsobia v rade organizácie, uvádza sa vo vyhlásení tejto špecializovanej agentúry OSN.
Správa z vyšetrovania podrobne opisuje okolnosti incidentu z 23. mája 2021, keď bieloruské úrady donútili lietadlo Ryanairu smerujúce z Atén do Vilniusu, aby pristálo v Minsku, pričom ho sprevádzala stíhačka MiG.
Z lietadla vyviedli Ramana Prataseviča, bieloruského novinára žijúceho v exile v Poľsku, a jeho ruskú priateľku Sofiu Sapegovú, študujúcu vo Vilniuse. Oboch zadržali na základe podozrenia z páchania trestnej činnosti na území Bieloruska. Dvojicu koncom júna premiestnili z väzby do domáceho väzenia.
Niekoľko krajín vrátane Spojených štátov, Kanady, Británie i členských štátov Európskej únie reagovali oznámením sankcií voči Bielorusku.
"Akékoľvek ďalšie kroky, ktoré má ICAO prijať na základe záverov tejto správy, zástupcovia rady oficiálne zvážia počas stretnutia, ktoré je v súčasnosti naplánované na 31. januára," dodala organizácia so sídlom v kanadskom meste Montreal.