Zaťažkávacej skúške podrobili kovovú nádobu na smeti štyria trojroční chlpáči - Jakub, Šimon, Feďo a Žofia, ktorí vážili od 100 do 150 kg. Na koše však nešli len silou, ale skúsili sa dnu dostať aj rozvahou. Ako napokon dopadol tento nerovný súboj?
Kryt odpadovej nádoby pozostával z oceľového rámu, pozinkovaných plechov, otvoru pre vhadzovanie odpadu a vstupného priestoru na umiestnenie nádoby a jej manipuláciu, ktorý bol zabezpečený vysúvacími spevnenými dverami s jednobodovým uzamykateľným systémom.
„Nápor medvedej sily a vynaliezavosti koše vydržali, avšak s deformáciami materiálu, ktoré by zabránili jej ďalšiemu použitiu. Po vylepšení technického a materiálneho zabezpečenia prebehne v zoo ďalší test, po ktorom bude nasledovať testovacia prevádzka priamo v teréne s výskytom medveďa hnedého,“ uviedol Jaroslav Slašťan, vedúci Zásahového tímu pre medveďa hnedého s tým, že výskyt medveďa v blízkosti ľudských obydlí je častý problém, ktorý pre ľudí znamená najmä riziko poškodenia majetku a ohrozenia zdravia. Dôvodom je jedno z hlavných lákadiel, pre ktoré medvede do miest a obcí prenikajú - odpad. Ten je často nedostatočne zabezpečený a jedným z riešení je práve konštrukcia, ktorú testujú macovia z bojnickej zoo.