Ako sa zisťuje prítomnosť omikronu
Zuzana Krištúfková, epidemiologička, členka konzília
Na sekvenovanie vyberáme vzorky dvomi spôsobmi - náhodne a cielene. Náhodným výberom sa vyberajú vzorky zo všetkých pozitívnych vzoriek a ich sekvenovanie je k dispozícii už v priebehu týždňa. Pri cielenom výbere ide o vyšetrenie rizikových osôb, ktoré sú identifikované až pri epidemiologickom vyšetrení, následne sú ich vzorky vyhľadané v jednotlivých laboratóriách a odtiaľ sú zasielané do NRC na sekvenovanie.
Tento postup trvá asi dva týždne. Slovensko zaslalo viac ako desaťtisíc sekvenovaných genómov vírusu do medzinárodnej sekvenčnej databázy ENA, čo znamená, že sme šiestou najviac prispievajúcou krajinou. V medzinárodnej databáze GISAID je za Slovensko vložených už 17862 genómov, čo predstavuje 1,27 % zachytených pozitívnych prípadov. Na porovnanie, v Českej Republike sekvenovali 0,86 %, v Rakúsku 0,83 % a v Maďarsku 0,03 %.
Omikron útočí zo severu krajiny
Martin Šuster, analytik z iniciatívy Veda pomáha
Je možné, že omikron prichádza práve cez severné okresy. To by dávalo zmysel, lebo tam bola prvá a následne aj prvá opadla delta vlna, takže ako keby vypratala priestor, do ktorého teraz môže prísť omikron. Ten vie nakaziť aj ľudí, ktorí boli pred nejakým časom infikovaní. Takže tí, ktorí prekonali deltu povedzme pred tromi mesiacmi, môžu byť teraz už prenášači omikronu a pomáhať ho šíriť.
Napriek tomu by som sa neodvažoval s istotou tvrdiť, že to musí byť tak. Predsa len okresy sú u nás veľmi malé. Preto by som čakal, že pri tej rýchlosti, akou sa omikron má šíriť, ho nebude vidieť len v zopár okresoch, ale skoro na celom Slovensku alebo v nejakých väčších celkoch. Do týždňa to budeme vidieť. Ak teraz začína stúpať pár okresov, do týždňa to už budú desiatky okresov a do dvoch týždňov celé Slovensko.