"Insignia 2.0 je postavená na staršom pilotnom projekte Insignia. Pôvodný rozsah rozširuje, nielen čo sa týka kontaminantov, ale aj geograficky. Pôvodný projekt sa sústredil len na vytvorenie protokolu na kontamináciu pesticídmi, Insignia 2.0 ide ďalej. Sleduje nielen pesticídy, ale aj škodlivé látky v ovzduší, ťažké kovy či mikroplasty. A geograficky sa rozšírila na celú Úniu," vysvetlil poslanec.
Podľa Hojsíka projekt umožní efektívnejší boj proti znečisteniu v celej EÚ vrátane Slovenska. Verí, že výsledky Insignia 2.0 rozšíria poznanie o ľudskom znečistení a pomôžu identifikovať oblasti s vysokým či nízkym znečistením. To umožní sústrediť pozornosť na postihnuté oblasti a zlepšiť ich environmentálnu situáciu.
"Prospech z toho budú mať ľudia a celá príroda. Som rád, že sa do projektu zapojila aj Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre. Verím, že to bude mať priamy vplyv na boj so znečistením aj u nás na Slovensku," odkázal Hojsík.
Poslanec pripomenul, že využitie včiel na monitorovanie škodlivých látok je fascinujúce. Včely medonosné neúmyselne zbierajú škodliviny a nosia ich do úľa. To znamená, že včely dokážu pomôcť s výskumom a podrobným sledovaním znečistenia prírody.