Už od budúceho týždňa sa začnú pred nemocnicami stavať tzv. triážne stany, kde budú zdravotníci triediť, kam ktorí ľudia s COVID-19 poputujú. Štát sa tak pripravuje na množstvo pozitívnych a následne hospitalizovaných. Omikron je totiž podľa ministra Vladimíra Lengvarského (52) extrémne infekčný. V tejto súvislosti aj kompetentní priznávajú, že na Slovensku nebude k dispozícii dostatok testovacích kapacít na zisťovanie nákazy u každého.
Za utorok pribudlo najviac pozitívne testovaných za posledný mesiac. Riaditeľ Inštitútu zdravotníckych analýz (IZA) Matej Mišík predpokladá, že vlna omikronu je už na Slovensku prevládajúca a dominuje. Celkovo máme u nás zachytených 127 prípadov novej mutácie. Čísla, ktoré má ministerstvo k dispozícii, hovoria, že pred týždňom tvoril omikron 30 % vzoriek, týždeň predtým to bolo 13 %. Vidieť to aj na znovu stúpajúcej krivke počtu pozitívnych testov, ktorá doteraz klesala.
„Najviac nových prípadov pribudlo v Žilinskom kraji, najmenej v Banskobystrickom,“ oznámil rezort. Práve sever a juhozápad Slovenska značia, že nový variant koronavírusu sa rozbieha plnou silou. Vidieť to v regiónoch Tvrdošín a Námestovo či Stropkov a Dunajská Streda. Hospitalizácie zatiaľ nerastú a v nemocniciach je 1 600 pacientov.
Ako dlho bude vlna omikronu trvať? Pri delte začala krivka rásť od konca augusta a na vrchole bola do začiatku decembra, čiže približne tri a pol mesiaca. Dáta bez pátosu tvrdia, že pri omikrone to bude polovica z tohto času: „Vo Veľkej Británii začal počet prípadov rásť 6. decembra na Mikuláša, špičku mal na Silvestra a dnes po 2 týždňoch je na polovici prípadov v poklese krivky. To by znamenalo od náznaku nárastu počtu prípadov po „odpískanie“ štvrtej vlny 6 týždňov.“
Rozdávanie samotestov?
Čo vyzerá ako problém, je najmä testovanie ľudí v najbližších týždňoch. Pre veľký nával kontaktov s pozitívnym človekom nebudú stíhať testovacie zariadenia. „Počas skrátenej lehoty karantény je v zahraničí odporúčanie, že keď je k dispozícii aspoň domáci samotest, tak treba využiť túto možnosť. Nebude podmienka negatívneho PCR po skončení karantény pre nedostatok testovacích kapacít,“ povedal šéf IZA Mišík. Koordinátorka zdravotníctva v Žilinskom kraji Silvia Pekarčíková pre Nový Čas hovorí, že pracujú na informačných materiáloch pre občanov, kde bude uvedené, ako sa správať počas ochorenia.