Aj ona si myslí, že pre vyššie počty infikovaných sa naplnia kapacity testovacích miest. „Omikron vystrelí veľmi rýchlo, bude mať veľký zásah, prioritne zasiahne tých, čo sú neočkovaní, ale časť aj očkovaných. Bude veľmi dôležité, aby sa ľudia dokázali izolovať a aby v prípade, že sú chorí a majú klinické príznaky, zostali doma a mohli si urobiť vlastný monitoring, teda otestovať sa a nastaviť si domácu liečbu. A v prípade, že sa im zhorší stav, aby už následne kontaktovali lekára,“ tvrdí Pekarčíková. So šéfmi miest a obcí tak diskutuje o možnosti rozdávať samotesty ľuďom. „Je to podľa mňa najrozumnejšia cesta. Mnohí starostovia riešia, odkiaľ ich získajú. Testy sú pre niektoré obce finančne náročné,“ uzavrela.
Začnú deliť pacientov
Minister Lengvarský oznámil, že od budúceho týždňa sa budú vytvárať tzv. triážne stany, kde budú deliť pacientov prichádzajúcich do nemocníc podľa liečby. Niektorí budú potrebovať rýchlu hospitalizáciu, prípadne liečbu monoklonálnymi protilátkami alebo iné lieky. Stany budú umiestnené pred nemocnicami, keďže centrálne príjmy nebudú musieť zvládať nápor ľudí. Nemocnice ešte pred tým výrazne rozšíria svoje lôžkové časti pre pacientov s COVID-19.
Následne minister pripúšťa otváranie núdzových zdravotníckych zariadení, ktoré môžu byť v každom kraji napríklad na štadiónoch, kde budú postele, a o pacientov sa budú starať najmä študenti medicíny. Tam pôjdu menej vážne prípady. Lengvarský oznámil, že vláda zatiaľ neriešila skrátenie karantény pre pozitívnych ľudí. Iné štáty k tomu pristúpili pre veľké výpadky zamestnancov. Podľa nášho ministra by sa mala z desať dní skrátiť na päť. Uvažujú tiež nad tým, že pri očkovaných by to bolo menej ako u neočkovaných.
Povinné očkovanie sa zrejme odloží
Na vláde sa riešila aj možnosť zavedenia povinného očkovania. Viacerí ministri sa stavajú proti tomu - napríklad Richard Sulík (SaS), Milan Krajniak (Sme rodina), ale aj Igor Matovič. „Robiť z toho najakútnejšiu otázku Slovenska nemá zmysel. Aj keby ste teraz zaviedli povinné očkovanie, pred ‚zaočkovaním omikronom‘ to nezachráni nikoho. Jednoducho by to nebolo funkčné,“ oznámil Matovič. On predpokladá, že tých, čo sa nedali zaočkovať doteraz, zaočkuje práve omikron v priebehu mesiaca, čo bude menej bezpečné.
Pripúšťa však, že do budúcnosti môže byť povinné očkovanie na stole pre rizikovú kategóriu starších ľudí podľa vývoja situácie s COVID-19. „Nútiť ľudí do očkovania, keď nevieme, ako sa bude ďalej vyvíjať COVID-19, či neprejde do formy, po ktorej všetci túžime, že to bude ochorenie, ktoré sa bude podobať na bežné vírusové ochorenie, momentálne nemusí byť témou dňa,“ dodal. Minister Lengvarský podporuje povinné očkovanie vybraných skupín, ako sú kritická infraštruktúra a seniori.