Kvôli mnohým pozitívnym pracovníkom sa máme pripraviť nielen na výpadky spojov či niektorých služieb, ale zrejme aj viacerých druhov tovaru. Čo si myslia kompetentní o predzásobení sa a čo bude najviac ovplyvňovať situáciu v nasledujúcich týždňoch?!
Na Slovensku už máme 30 % potvrdenosť variantu omikron vo vzorkách, ktoré hygienici testovali. Celkovo ide o 127 prípadov novej mutácie COVID-19. Koncom januára by pandémia koronavírusu mala opäť udrieť v plnej sile. Variant omikron už láme rekordy nakazených a výpadky zamestnancov pociťujú v každom kúte sveta. Mnohé obchody s potravinami v USA sú poloprázdne. V regáloch nenájdete mlieko, chlieb, ale ani mäsové výrobky či zeleninu. Môže za to nielen zlé počasie, ale aj variant koronavírusu omikron.
V krajine chýbajú pracovníci z fariem, predavači, vykladači tovarov, ale aj kamionisti. Na podobný scenár sa musíme podľa odborníkov pripraviť aj u nás. „Takéto výpadky sa budú objavovať. Jeden deň nepôjde autobus, iný deň vlak, potom neodvezú smeti. Nebude to nič vážne, len v istom krátkom čase na vrchole vlny nemusí fungovať viac vecí. Nemáme čakať apokalypsu, že pôjdeme do obchodu a spravíme si zásoby. Môžu byť komodity, ktoré krátkodobo nebudú dostupné, lebo môže vypadnúť aj zásobovanie,“ povedal pre Denník N matematik Richard Kollár.
Zásobil sa plienkami
Podľa Kollára je dôležité, aby zamestnávatelia už teraz vedeli, ako budú postupovať, keď im vypadnú ľudia. Pre ľudí je dôležité, aby mali najzákladnejšie veci. Hoci nebude práve k dispozícii ich značka zemiakov, bude iná. Jednu vec si však zabezpečil dopredu aj známy matematik. „Ja som svojej dcére nakúpil plienky, lebo viem, že ich potrebuje. Ale potraviny som nenakupoval, toho sa vôbec nebojím. Ľudia sa boja takýchto vecí, ale bude to krátkodobý výpadok, možno na jeden či dva týždne,“ tvrdí Kollár.