Je to ale metóda nevedecká, takže racionálne neprijateľná. Avšak oko je skutočne vhodným orgánom pre takú diagnostiku. Konkrétne teda jeho sietnica. Podľa vedcov možno z kondície a rýchlosti starnutia sietnice odhadnúť, aké vysoké riziko rozvoja vážnych ochorení a predčasného úmrtia človeku hrozí. Čím väčší je rozdiel medzi chronologickým vekom človeka a biologickým vekom jeho sietnice, tým je tiež vyššie riziko predčasného úmrtia a vážnych ochorení.
Nie je žiadnou novinkou, že dvaja rovnako starí ľudia, napríklad päťdesiatroční, majú rôzne opotrebované, a teda biologicky vzaté rôzne staré orgány. Niekto starne pomalšie, jeho bunky, tkanivá a orgány degradujú pomalšie, iný naopak starne rýchlejšie a medzi rovesníkmi už na prvý pohľad pôsobí ako človek chronologicky starší. Britskí vedci vyšetrením niekoľkých desiatok tisíc ľudí zistili, že jedinci, ktorých sietnica starne rýchlo, častejšie vážne ochorejú a umierajú predčasne. Čím väčší je rozdiel medzi chronologickým vekom človeka a biologickým vekom (opotrebovaním) jeho sietnice, tým vyššie je riziko.
Štúdiu publikoval odborný časopis British Journal of Ophthalmology. „Náš nový prístup k odhadovaniu tohto rizika určuje rozdiel medzi chronologickým vekom človeka a biologickým vekom jeho sietnice ako nezávislý ukazovateľ zvýšeného rizika predčasného úmrtia… Táto štúdia naznačuje, že staroba sietnice môže byť klinicky významným ukazovateľom celkového starnutia tela a rizika zdravotných komplikácií a úmrtí,“ tvrdia autori výskumu.