Pre TASR to uviedla riaditeľka pre vonkajšie vzťahy a komunikáciu Správcu zálohového systému Lucia Morvai. Zálohovanie nápojových fliaš a plechoviek sa podľa nej sľubne rozbieha.
"Hlavnou úlohou bolo pripraviť ho k 1. januáru tak, aby boli všetky potrebné procesy na strane správcu, výrobcov aj obchodníkov pripravené na ostrú prevádzku, čo sa podarilo," podotkla Morvai.
Celá práca sa podľa Morvai začína najmä teraz. Reálne fungovanie zálohovania ukáže, kde sú slabiny, ktoré treba riešiť. Počas testovania systému narazili na drobné nedostatky, v spolupráci s partnermi však našli riešenie, tvrdí.
"Databázy registrovaných zálohovaných obalov sú priebežne aktualizované, toky dát a odoberanie zálohovaných obalov sú vytestované, dopĺňajú sa aj menšie prevádzky s ručným odberom," zhodnotila Morvai. Dodala, že Správca zálohového systému pozoruje zvýšený záujem spotrebiteľov, ktorí príchod systému vítajú a oboznamujú sa s ním.
Na Slovensku je od 1. januára spustených takmer 2000 odberných miest na zálohované obaly. Morvai pripomína, že v súčasnosti je v rámci zálohovania polročné prechodné obdobie, kým sa systém rozbehne naplno. Na pultoch budú počas januára a začiatkom februára pribúdať nové registrované obaly s označením "Z-Zálohované". Zároveň sa do konca júna 2022 dopredajú staré zásoby nezálohovaných obalov. Tieto obaly bez označenia podľa Morvai patria do triedeného zberu.
Zálohované fľaše a plechovky sú označené veľkým písmenom "Z" v šípkach, ktorý je v blízkosti čiarového kódu spolu s textom "zálohované". Výška zálohy je jednotná pre plastové fľaše aj plechovky, a to 15 eurocentov. Distribútor musí zo zákona uvádzať cenu nápoja oddelene od zálohy obalu, ktorá sa potom nakupujúcemu zaúčtuje pri pokladnici.
Zálohujú sa všetky jednorazové obaly na nápoje z plastu a kovu s objemom od 0,1 do troch litrov. Výnimku tvoria obaly od mlieka, sirupov a tvrdého alkoholu.