Nórska sociálna služba v roku 2015 odobrala Ladickým ich dcéru do pestúnskej starostlivosti. Rodičia sa pred ESĽP sťažovali okrem iného aj na porušenie práva na rešpektovanie rodinného života a práva na spravodlivé súdne konanie, vysvetľuje rezort spravodlivosti s tým, že SR "v tomto konaní intervenovala ako tretia strana".
Snahy rodičov o zvrátenie rozhodnutia o odňatí starostlivosti o maloleté dieťa neboli úspešné, pričom súdy dospeli k záveru o hrozbe vážnych nedostatkov v starostlivosti o dieťa v prípade jeho návratu k rodičom.
ESĽP taktiež dospel k záveru, že dôvody uvedené v súvislosti s nariadením pestúnskej starostlivosti boli relevantné a - ak by sa naň pozeralo izolovane - postačujúce.
Vo svojom celkovom hodnotení však súd so sídlom v Štrasburgu vzal na vedomie, že konečné rozhodnutie o starostlivosti z marca 2016 bolo vydané po dlhom období, počas ktorého už došlo k ďalekosiahlemu zásahu do práva sťažujúcej sa rodiny na rešpektovanie rodinného života.
ESĽP preto rodičom dieťaťa priznal spoločne 25.000 eur za nemajetkovú ujmu a 500 eur za náklady.
Otec dieťaťa aj jeho stará matka sú slovenskými občanmi. Dieťa sa narodilo v polovici januára 2015 v Nórsku a rozhodnutím orgánov sociálnej starostlivosti z 26. marca 2015, neskôr potvrdeným súdmi, bolo prevzaté do pestúnskej starostlivosti.
Kontakt medzi rodičmi a dieťaťom bol najprv obmedzený na jednu hodinu každých 14 dní pod dohľadom sociálneho pracovníka, napokon bol stanovený na jednu hodinu trikrát do roka, tiež pod dohľadom.