Výsledky potvrdili, že najnovší variant omikron sa už nachádza v 61 % preskúmaných vzoriek. Ide o výrazne vyššie číslo ako 30 %, ktoré za minulý týždeň uviedlo ministerstvo zdravotníctva. Podľa expertov to potvrdzuje, že mutácia sa šíri mimoriadne rýchlo, avšak najnovšie údaje ukazujú, že v zahraničí je menej smrteľná.
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský ešte v stredu oznámil, že omikron dominuje už aj na Slovensku. Predpokladali to zo stúpajúcej tendencie štátneho zisťovania mutácie vo vzorkách. Na začiatku roka to bolo 13 %, minulý týždeň 30 % a tento týždeň už súkromné laboratóriá informujú o 61 % zastúpení omikronu.
„Z vlastnej iniciatívy a v našej réžii sme odsekvenovali 348 vzoriek z celého Slovenska z konca minulého týždňa, ktoré boli pozitívne na SARS-CoV-2. Zo vzoriek bola izolovaná RNA a v košickom laboratóriu lekárskej genetiky sme na základe „prečítania“ štruktúry vzoriek dokázali porovnať namerané údaje s tým, ako vyzerá aktuálny omikron a jeho mutácie,“ povedal generálny riaditeľ Unilabs Slovensko Peter Lednický, ktoré realizuje tretinu všetkých PCR testov u nás.
Potvrdil tak slová ministra, že omikron je už na Slovensku v prevahe. „Najviac je prítomný vo vzorkách školopovinnej mládeže. Naopak, u seniorov 66+ je zastúpený iba 28 percentami, čo isto súvisí aj s ich zníženou mobilitou. Z krajov sú najdominantnejšie oba na východe,“ spresnil Lednický. Aj on predpokladá, že štvrtá vlna na Slovensku prebehne rýchlejšie a skôr pominie ako tie predchádzajúce. „Podobný trend je aj v zahraničí, no tam sú zväčša vo výhode, lebo môžu ťažiť z vyššieho percenta zaočkovanosti,“ dodal s tým, že je dokázané, že tretia dávka výrazne znižuje pravdepodobnosť hospitalizácie.
Minister Lengvarský priznáva, že práve v súvislosti s rýchlym šírením bude problém s testami, a to najmä presnými PCR, keďže sa mnohí na ne nedostanú. Už teraz štát uvažuje o skrátenej karanténe, a to na 5 dní pre neočkovaných a 3 dni pre očkovaných. „Nebude podmienka negatívneho PCR po skončení karantény pre nedostatok testovacích kapacít,“ uviedol šéf Inštitútu zdravotníckych analýz Matej Mišík. Sám Lengvarský opisuje pripravovanú zmenu: „Budeme ‚vypínať‘ niektoré nutnosti testovania, a budeme zvyšovať kapacity používania LAMP testov.“
Analytik Michal Lehuta hovorí, že omikron môže byť najlepšou správou tohto roka. „Najmä ten spôsobil, že smrtnosť covidu zo zistených prípadov celosvetovo klesla od októbra už o viac ako 80 %, asi z 1,6 % na aktuálnych 0,3 %. V hospitalizáciách vidno menší pokles, ale teda aspoň toľko ľudí neumiera, ako napr. minulú zimu (úmrtia sú medziročne nižšie skoro o polovicu) - aj keď počet prípadov je násobne vyšší,“ tvrdí.
Špeciálny prístroj
V košickom laboratóriu vďaka prístroju sekvenovania budúcej generácie spracovali veľké množstvo vzoriek paralelne a následne ich rýchlo zanalyzovali. Výhodou je aj to, že sekvenovali celý reťazec RNA, čo umožňuje pozrieť sa na výsledky aj spätne, či v nich nebola prítomná mutácia, ktorá sa odhalí až neskôr.