Štatistici ho vtedy ubezpečili, že rozdiel vysvetlia po tom, ako budú zverejnené počty obyvateľov do úrovne obcí. Ani nové čísla však primátora pravdepodobne nepotešia. Množstvo ľudí, ktorí v Bratislave bývajú, tu totiž nemá trvalý pobyt. Mestu tak nepomôžu pri získavaní peňazí z daní z príjmu fyzických osôb.
Podľa Valla hovorili odhady analytikov podľa Registra fyzických osôb o počte 492 000 obyvateľov Bratislavy. Podľa výsledkov sčítania však v hlavnom meste žije iba 475 503 obyvateľov. „Ako všetci vieme, údaj o počte obyvateľov je rozhodujúci na to, koľko financií každoročne získava mesto do svojho rozpočtu prerozdelením dane z príjmu fyzických osôb. Údaj zo sčítania obyvateľov je pre Bratislavský región dôležitý aj v súvislosti s nárokom na využitie eurofondov,“ vysvetľoval svoje výhrady v decembri Vallo.
Štatistický úrad má teraz k dispozícii čísla o počte obyvateľov až do úrovne obcí. „Neviem, aké zdroje pán Vallo používal, ani ako sa k nim dostal. My sme sa k našim zdrojom dostali vďaka údajom z terénu v kombinácii s administratívnymi zdrojmi. Naše dáta sú správne,“ povedala na margo primátora Ľudmila Ivančíková, generálna riaditeľka Štatistického úradu.
Obvyklý pobyt vyhodnotia
Kam teda 20 000 „Vallových Bratislavčanov“zmizlo? Štatistici vysvetľujú, že v Registri fyzických osôb, na ktorý sa primátor odvolával, sú uvedení všetci, čo majú v určitej lokalite trvalý či prechodný pobyt. Pri sčítaní obyvateľstva sa však prihliada iba na trvalý pobyt, no a ten majú mnohí obyvatelia Bratislavy inde ako v hlavnom meste, hoci tu môžu žiť v napríklad v podnájme.
Preto vo výsledkoch nie sú evidovaní ako Bratislavčania. Ďalším vysvetlením je, že pri Sčítaní obyvateľov, domov a bytov 2021 bola každá osoba overovaná aspoň cez dva dátové zdroje. „Ak sa nenašiel platný záznam aspoň v dvoch rôznych dátových zdrojov, takáto osoba nebola zaradená do počtu obyvateľov na úrovni obce,“ povedala hovorkyňa sčítania Jasmína Stauder. Otázku o obvyklom pobyte budú ešte štatistici vyhodnocovať. Práve tento údaj môže dať presnejšiu predstavu o tom, koľko žije v Bratislave v skutočnosti ľudí.
„Štatistický úrad síce zverejnil metodiku, na základe ktorej spracovali počty obyvateľov, no zoznamy zarátaných a nezarátaných osôb k dispozícií nemáme (mestské časti nemajú). Rozdiel 20 000 ľudí, ktorých register fyzických osôb tiež eviduje v Bratislave, no v sčítaní neboli zahrnutí, by mal Štatistický úrad presvedčivejšie vysvetliť. Práve vysvetlenie týchto rozdielov bolo jedným z hlavných cieľov Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021. Výsledky minuloročného sčítania sú však pre hlavné mesto dobrou správou. Aj týmto zvýšením počtu obyvateľov bude mať mesto a jeho mestské časti od budúceho roka vyšší rozpočet o vyše 15,5 milióna eur," vyjadrila sa hovorkyňa mesta Dagmar Schmucková.