Ide o veľmi vzácny mramor, ktorý bol privezený z Kuby ako dar od vtedajšieho komunistického diktátora Fidela Castra. Spoločnosť ubezpečuje, že o obklad bude dobre postarané a po rekonštrukcii bude opäť súčasťou projektu Nový Istropolis, ktorý by mal vyrásť na mieste niekdajšieho Domu odborov. Investor sľubuje, že sa k vzácnemu mramoru cudzie osoby nedostanú.
Búranie legendárnej budovy Domu odborov Istropolis budí veľké vášne u laickej aj odbornej verejnosti. Hoci má investor právoplatný súhlas na búracie práce od mestskej časti Nové Mesto, neustále sa ozývajú hlasy, ktoré trvajú na rekonštrukcii existujúcej budovy. Komisia pre kultúru, médiá a ochranu kultúrneho dedičstva pri Mestskom zastupiteľstve v Bratislave tento týždeň investora vyzvala, aby zohľadnil občiansky tlak a odbornú diskusiu a svoj zámer prehodnotil.
Rovnako negatívne reagovala napríklad organizácia Docomomo Slovensko, podľa ktorej príde Slovensko zbúraním Istropolisu o ikonický architektonický komplex a súčasne o najväčšie kultúrno-spoločenské centrum v krajine.
Chcú ho opäť použiť
Výhrady však nepomohli. Investor všetkým nespokojným pripomenul, že o budovu sa do roku 2017 nikto poriadne nezaujímal. „Zanedbaný stav, v ktorom sa budova v roku 2017 nachádzala, bol dôkazom, že 30 rokov bol Istropolis na okraji záujmu štátu i odbornej verejnosti,“ vysvetlil Immocap dôvody svojho rozhodnutia. Investor preto tento týždeň začal s prvými prácami na fasáde a demontovaním sivého carrarského mramorového obkladu.
Ten bol v časoch komunizmu privezený z Kuby a bol darom od samotného Fidela Castra, ktorý bol dlhé roky kubánskym diktátorom. Spoločnosť ubezpečuje, že mramorový obklad šetrne uskladní a potom opätovne použije v Novom Istropolise. Tento proces však bude podľa investora určitý čas trvať, keďže časti mramoru musia byť najskôr odborne ošetrené. Rovnaký osud čaká aj rôzne umelecké diela a artefakty v budove.
Kameň, ktorý nevyužijú, darujú verejným inštitúciám. Demontovaný mramor bude podľa spoločnosti uskladnený v priestoroch staveniska. „Stavba je oplotená a v areáli sa nachádza aj SBS služba, ktorej úlohou je zabezpečiť, aby sa na stavenisko nedostali nepovolané osoby. Rovnako tak k mramoru po jeho uskladnení nebude mať verejnosť prístup,“ sľubuje Immocap.
My sme im dali odborníkov, oni nám mramor
Katarína nádaská, etnologička
- Ide o špeciálny kubánsky mramor, ktorý nikde inde v Česku a na Slovensku nenájdeme. Bol darom od vtedajšieho komunistického diktátora Fidela Castra. Mramor je veľmi vzácny, preto sa rozhodli použiť ho pri stavbe Domu odborov Istropolis, ktorý bol reprezentatívnou budovou a vrcholom architektúry socialistického realizmu. Mramorom je obložená celá budova, čo je veľmi neobvyklé. Podobné dary mali v časoch socializmu ukázať spoluprácu krajín východného bloku. Nie je jasné, čo presne Fidel Castro, a teda celá Kuba za tento dar na revanš dostali. Množstvo špecialistov zo Slovenska tam však chodilo pracovať, keďže sa vtedy Kuba rýchlym tempom rozvíjala.