S falošnými preukazmi a žiadosťami o pridelenie bývania sa po dohode s magistrátom redaktori prezentovali ako jeho zamestnanci. Na ulici ponúkali mestské byty náhodne osloveným ľuďom. Len jediná slečna odhalila „podvodníkov“, ostatní bez okolkov porozprávali osobné informácie o bývaní, výške hypotéky či nájomného.
Slováci v uliciach hlavného mesta sú dôverčiví. Redaktori Nového Času ich slušne oslovili, predniesli svoju ponuku na nájomné bývanie a Bratislavčania sa s nimi ochotne pustili do reči. Nemali problém hovoriť o svojich nákladoch na bývanie alebo o rodine. „Je to výborná ponuka, veľa ľudí by potrebovalo takúto pomoc. Ja som svoje bývanie už vyriešil hypotékou,“ povedal nám Pavol (31). Po tom, ako mu redaktori prezradili, že nie sú z magistrátu, dodal, že aj keď vyzerali dôveryhodne a čokoľvek by podpisoval, informácie by si ešte overil. Nebol však ani zďaleka jediným presvedčeným, že sa stretol so zamestnancami magistrátu.
„Musím priznať, že som vám naletela, netušila som, že ste ma oblafli,“ priznala študentka Jana (25), ktorá dočasne býva v podnájme. Väčšina oslovených verila, že skutočne stretla pracovníkov mesta a ponuka nájomných bytov je reálna. Z tridsiatky opýtaných bola ostražitá len jedna slečna. „Dnes som v Novom Čase čítala o podvodníkoch s bytmi, takže prepáčte, teraz som opatrná,“ odbila redaktorov.
Nedajte sa nachytať
- zamestnanec magistrátu môže vybavovať klienta len v oficiálnych priestoroch úradu
- o pridelení bytu rozhodne komisia
- mesto byty neponúka, iniciatíva ide od žiadateľa
- platby sa realizujú medzibankovým prevodom
- proces pridelenia nájomného bytu trvá minimálne 3 mesiace