Sme krátko pred vrcholom
Ondrej Brendza, primátor Stropkova
- Pandemická situácia v meste a okrese nie je dobrá. Čísla v rámci 7-dňovej incidencie infikovaných rastú a zatiaľ sa tento trend nedarí zastaviť. Nárast počtu infikovaných registrujeme aj v rámci úradu, napríklad aj tak, že každý týždeň je niekoľko z našich kolegov buď v preventívnej karanténe, alebo sú rovno pozitívni. Aj napriek zvyšujúcim sa počtom infikovaných i vykonaných testov sú testovacie kapacity dostatočné. Predpokladáme, že v rámci nášho okresu sme krátko pred vrcholom pandémie a veríme, že čoskoro nám začnú čísla infikovaných klesať.
Skrátil by som izoláciu pre deti
Peter Sabaka, infektológ
- Skrátenie karantény je pragmatický krok, aby neskolabovali služby v štáte. Kvôli tomu sa pristupuje de facto všade ku skráteniu karantény z 10 dní na 5. Ak by to, že rodičia musia ostať s deťmi v karanténe 10 dní, malo narúšať chod štátu, tak potom je namieste uvažovať aj nad skrátením karantény pre deti. Človek je aj tak najinfekčnejší prvých 5 dní.
Omikronové tornádo na Orave
„Kulmináciu mimoriadne infekčného omikronu očakávame koncom januára a začiatkom februára. Na Orave máme v porovnaní so zvyškom Slovenska až troj či štvornásobne vyšší počet pozitívne testovaných ľudí, situácia sa zhoršuje zo dňa na deň. Museli sme zatvoriť základné školy v Oravskej Lesnej, v Oravskej Polhore a Spojenú strednú školu v Tvrdošíne. Nakazené sú kompletne celé rodiny a na školách nemá kto učiť. Na 100-tisíc ľudí máme chorobnosť 1 300 obyvateľov, na iných miestach na Slovensku sa pohybuje okolo 450 ľudí,“ hovorí za RÚVZ v Dolnom Kubíne M. Varmusová. Starosta Oravskej Lesnej M. Majdiš pripisuje zhoršenie situácie aj stavu zaočkovanosti. „Pozitívnych máme na ZŠ 58 % žiakov a v MŠ je to 47 %. V takejto katastrofálnej situácii nám skrátenie karantény z desať na päť dní skôr uškodí ako pomôže.“