Slovenský eurokomisár pripomenul, že pracovná skupina sa na pôde Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu zaoberala súborom 51 odporúčaní, ktoré vzišli zo záverečného zasadnutia občianskeho panelu zameraného na klimatické zmeny, životné prostredie a zdravie. Toto podujatie sa konalo začiatkom januára v Štrasburgu za účasti takmer dvoch stoviek účastníkov zo všetkých krajín EÚ.
Podľa jeho slov pracovná skupina rozdelila 51 návrhov občanov do štyroch podoblastí. Prvá sa týka zdravej výživy a zdravého životného štýlu, druhá skupina návrhov hovorí o posilnení systému zdravotníctva v EÚ s dôrazom na to, aby aj pri cezhraničných stykoch bola možné poskytnúť adekvátnu zdravotnú pomoc vždy, keď to bude potrebné.
Tretia podskupina sa zaoberá širším ponímaním ochrany zdravia, napríklad s dôrazom na vzdelávanie, a aj tým, ako pomôcť ľuďom, ktorí majú problémy s duševným zdravím, čo sa značne prejavilo počas pandémie koronavírusu. Všeobecne ide o návrhy, ako posilniť európsky prístup k ochrane zdravia. Štvrtá podoblasť, ktorá podľa Šefčoviča zaujme aj Slovákov, je o tom, aby bol zaistený rovnaký prístup k poskytovaniu kvalitného zdravotníctva všade v Európe.
"To znamená, aby bol rovnaký prístup ku kvalitným liekom, aby sa našiel spôsob, ako pomáhať ľuďom so zriedkavými chorobami, ktoré sa dajú liečiť len v jednom či dvoch špecializovaných centrách v Európe. Tu je jednoznačné očakávanie zo strany občanov, že toto je tá oblasť, do ktorej by Únia mala vstúpiť a zaistiť, aby tieto špeciálne centrá boli adekvátne vybavené a aby mohli poskytovať pomoc všetkým občanom EÚ," vysvetlil Šefčovič.