Ministerstvo spravodlivosti sa chce proti verdiktu odvolať a Biely dom povedal, že si za svojim príkazom stojí. Súdy v USA už predtým zablokovali vládou vyhlásenú očkovaciu povinnosť aj pre ďalšie skupiny obyvateľstva.
Sudca Jeffrey Brown vyhlásil, že ide o otázku toho, či môže Bidenova vláda "bez podpory Kongresu vyžadovať od miliónov federálnych zamestnancov, aby podstúpili lekársky zákrok ako podmienku pre ich zamestnanie". "Tým podľa platného práva, ako sa k nemu nedávno vyjadril najvyšší súd, zaobchádza už príliš ďaleko," uviedol v odôvodnení rozhodnutia.
Vláda podľa neho môže brániť verejnému zdraviu menej invazívnymi metódami, napríklad vyhlásením povinného nosenia rúšok či povinnosti udržiavať rozostupy.
Hovorkyňa Bieleho domu Len Psakiová v reakcii na rozhodnutie povedala, že ich vláda si je "istá svojimi právomocami". Dodala, že 98 percent z celkom 3,5 milióna federálnych zamestnancov je buď už zaočkovaných, alebo požiadalo o zdravotnú či náboženskú výnimku z príkazu. Zamestnancom, ktorí sa príkazom vyhláseným vlani v novembri neriadili, hrozilo aj prepustenie.
Dnešné rozhodnutie je ďalšie z mnoha obdobných verdiktov, ktoré zasiahli do Bidenových očkovacích príkazov. V polovici mesiaca najvyšší súd zablokoval požiadavku na vakcináciu u zamestnancov podnikov s viac ako stovkou pracovníkov. Ponechal však v platnosti iný príkaz, ktorý sa týkal zamestnancov v zdravotníckych zariadeniach. Federálny súd potom v decembri zablokoval ešte ďalší očkovací príkaz, ktorý sa týkal zamestnancov firiem plniacich zákazky federálnej vlády.
Mnoho veľkých zamestnávateľov v USA, vrátane veľkých aeroliniek, technologických firiem či napríklad potravinárskeho obra Tyson Foods zaviedlo povinné očkovanie z vlastnej iniciatívy. Napríklad reťazec kaviarní Starbucks však po januárovom rozhodnutí najvyššieho súdu svoj skorší príkaz zrušil.