Informoval o tom Martin Bešinský zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby. "Na južných, juhovýchodných a východných svahoch sa vplyvom vetra vytvárajú nestabilné snehové dosky a vankúše, ktoré nie sú dobre previazané s podkladovou tvrdou vrstvou. Tie je možné uvoľniť už pri malom dodatočnom zaťažení," upozornil Bešinský.
Na svahoch všetkých orientácií sa v snehovej pokrývke podľa neho nachádza dlhotrvajúca slabá vrstva hranatozrnného snehu, ktorá miestami dosahuje hrúbku do desať centimetrov. "Nachádza sa pod vrstvou vetrom naviateho snehu a výrazne znižuje jeho stabilitu. Túto vrstvu je pomerne ťažké odhaliť a uvoľniť ju je možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení alebo v miestach, kde sa znižuje hrúbka z vetra naviatej dosky. Očakávať môžeme aj samovoľné väčšie lavíny z nového vetrom previateho snehu," doplnil.
Do oblasti sa od severozápadu naďalej presúva studený, pôvodom arktický morský vzduch. Je veľmi chladno, na vrcholoch Tatier klesá teplota na mínus 15 stupňov Celzia.