Policajný strážnik sa 28. januára 1896 chystal na ďalšiu pokojnú službu v dedinke Paddocj Wood v anglickom Kente. Pomaly tlačil svoj bicykel ospalými ulicami, keď tu zrazu okolo neho v oblaku výfukových splodín ozlomkrky prefrčal jeden z prvých automobilov v Anglicku.
Rýchlostný limit pre tieto pekelné stroje bol vtedy stanovený na 3 km/h a tento voz ho jasne prekračoval. Predpisy povoľovali aj rýchlejšiu jazdu, no v tom prípade musel pred motorovým vozidlom utekať bežec s červenou zástavou a upozorňovať ľudí na rútiace sa nebezpečenstvo. Ani to však nebol tento prípad.
Ctihodný strážnik teda nelenil, skočil na bicykel a vydal sa cestného piráta prenasledovať. Trvalo mu celých 8 kilometrov, kým ho celý zadychčaný dostihol. Zároveň mu to umožnilo lepšie odhadnúť rýchlosť hriešnika, pretože vedel, že musel dosiahnuť viac ako 13 km/h na to, aby ho dobehol. Nič také ako radary na meranie rýchlosti vtedy, samozrejme, neexistovali. Keď strážnik chytil dych, udelil vodičovi pokutu jeden šiling, čo je po zarátaní inflácie dnešných 14 eur. Nie veľa za štvornásobné prekročenie rýchlosti.
Prvý cestný pirát sa volal Walter Arnold a bol synom Williama Arnolda, ktorý v roku 1895 získal licenciu na výrobu Benzových automobilov v Británii. Práve na takom ho policajt chytil. V priebehu roku 1896 založili automobilku Arnold a v tom istom roku sa zdvihla maximálna povolená rýchlosť na 22,5 km/h.
V USA padla prvá pokuta len o pár rokov neskôr. Jacob German šoféroval 20. mája 1899 po Manhattane elektrický taxík rýchlosťou 19 km/h. Predpisy pritom povoľovali iba 13 km/h a v zákrutách dokonca len 6,5 km/h. German sa stal prvou motorizovanou obeťou policajta Johna Schuesslera z newyorskej bicyklovej jednotky, ktorý dovtedy s obľubou chytal len cyklistov prekračujúcich rýchlosť. Jacobovi Germanovi nedal pokutu, ale poslal ho rovno do väzenia.
Títo motoristi boli potrestaní na mieste. Prvý papierový pokutový lístok bol vypísaný až v roku 1904 v Daytone v Ohiu. Harry Myers ho dostal za rovnakú rýchlosť ako v predchádzajúcom prípade - 19 km/h. Mimochodom, Ohio je dodnes štátom USA, v ktorom vypisujú najviac pokút za rýchlosť.