Kedy kontaktovať lekára
- Vaša dýchavičnosť sa zhoršuje a nemení sa to ani vtedy, ak použijete techniky ovládania dýchania.
- Pri minimálnej aktivite sa veľmi zadýchate, a to sa nezlepšuje v žiadnej z polôh.
- Vaša pozornosť, pamäť, myslenie alebo únava sa nezlepšujú, čo vám veľmi sťažuje každodenné činnosti alebo vám bráni v návrate do práce alebo iných sociálnych rolí.
- Vaša nálada sa zhoršuje a trvá to niekoľko týždňov.
Ak nič nepomáha, vyhľadajte pomoc
Michal Kopecký, vedúci Centra postcovidovej starostlivosti
- Naším cieľom je starostlivosť o pacientov, u ktorých pretrvávajú symptómy po ochorení COVID-19 dlhšie než 3 mesiace a majú súvislosť s týmto ochorením tak po hospitalizácii, ako aj po ambulantnej či domácej liečbe. Pacienti centra vyplnia vstupný dotazník, kde sa pýtame na rôzne príznaky, ako sú dýchavičnosť, bolesti, poruchy trávenia, nespavosť, únava, strata čuchu, chuti a ďalšie. Ten nám napovie, aký máme zvoliť ďalší postup. U všetkých pacientov bude urobený odber krvi, moču, vyšetrenia funkcionality pľúc, EKG a celkový zdravotný stav.
Aj omikron môže mať dlhodobé následky
Jozef Šuvada, infektológ
- Príznaky u dospelých sú vo väčšine prípadov rovnaké a nie je možné na základe príznakov identifikovať, či máme omikronovú, alebo chrípkovú infekciu. V porovnaní s chrípkou môžeme pri omikrone u neočkovaných očakávať dlhšie výskyt horúčky, nočné potenie, dlhšie pretrvávajúcu bolesť hrdla a hlavy. U neočkovaných môže mať omikron rovnaké dlhodobé následky, aké sú známe pri delta variante COVID-19.