Čo znamená úzky kontakt
Úzky kontakt je kontakt osoby s osobou pozitívnou na ochorenie, ak pri tomto kontakte nemali prekryté dýchacie cesty respirátorom FFP2 a:
- osoby boli v priamom fyzickom kontakte, alebo
- osoby boli od seba vo vzdialenosti menšej ako 2 metre dlhšie ako 5 minút, alebo
- osoby boli v interiérovom alebo inak uzatvorenom priestore dlhšie ako 5 minút,
- osoby cestovali spoločne dopravným prostriedkom dlhšie ako 5 minút. Obdobie úzkeho kontaktu sa počíta 2 dni pred odberom pozitívnej vzorky alebo od objavenia sa príznakov u pozitívnej osoby, ktorá je blízkym kontaktom.
Aká dlhá je karanténa pri kontakte s pozitívnym?
A) pre neočkovanú osobu a zaočkovanú osobu bez posilňujúcej dávky, ak od zaočkovania uplynulo viac ako 9 mesiacov:
- Bude trvať 5 dní, pokiaľ sa počas posledných 24 hodín u osoby nevyskytli príznaky znemožňujúce pracovnú činnosť - Vykonanie RT-PCR testu na 5. deň už nebude potrebné pri každom úzkom kontakte. O vykonaní testu na COVID-19 najskôr na piaty deň po úzkom kontakte rozhodne ošetrujúci lekár.
- Po ukončení času karantény je osoba staršia ako 6 rokov povinná mať na verejnosti po obdobie 5 dní prekryté dýchacie cesty respirátorom FFP2; deti v školách a školských zariadeniach môžu nosiť aj rúško.
- Ak sa počas 5-dňovej karantény vyskytnú u osoby príznaky ochorenia, o ďalšom postupe rozhodne všeobecný lekár.
B) pre očkovanú osobu s posilňujúcou dávkou, zaočkovanú osobu, ktorá bola zaočkovaná pred nie viac ako 9 mesiacmi a osobu, ktorá prekonala COVID-19 pred menej ako 180 dňami:
- Ak očkované osoby, ktorým bola aplikovaná posilňujúca dávka, alebo boli zaočkované pred nie viac ako 9 mesiacmi, alebo ide o osoby, ktoré prekonali COVID-19 pred menej ako 180 dňami, nemajú klinické príznaky, karanténa pre ne nie je povinná. Na verejnosti však musia mať prekryté dýchacie cesty respirátorom FFP2 bez výdychového ventilu po obdobie 7 dní od posledného kontaktu s pozitívnou osobou (a to aj v prípade, ak sa od ostatných osôb v exteriéri nachádzajú viac ako 2 metre); deti v školách a školských zariadeniach môžu nosiť aj rúško).
- Tieto osoby však zostávajú v karanténe, ak:
- sa u nich vyskytol čo i len jeden z príznakov COVID-19
- ak ošetrujúci lekár posúdi u tejto osoby karanténu ako potrebnú: to môže byť pre zreteľahodné epidemiologické dôvody, ktorými sú napríklad dlhodobý úzky kontakt s pozitívnou osobou