Na to, že vzduch je esenciálny pre naše prežitie, je prekvapivé, ako málo pozornosti sa venuje téme znečisteného ovzdušia. Prečítajte si, prečo tak veľmi záleží na niečom, čo ani nevidíme, a aké sú najdostupnejšie spôsoby ochrany pred nečistotami, ktoré číhajú vo vzduchu.
Fakt č. 1: V niektorých mestách radšej nevetrať
Lahore v Pakistane, Ghaziabad, Dilí a Nové Dillí v Indii, Aguascalientes v Mexiku. Takto vyzerá top 5 priečok „začmudeného“ rebríčka miest, kde by ste nechceli vetrať, pretože miera znečistenia vzduchu v nich patrí k najvyšším na svete. Zoznam zostavila spoločnosť Smart Air na základe dátovej analýzy 540 miest v 182 krajinách sveta. Takmer polovica (12) spomedzi 25 najznečistenejších miest sveta sa nachádza v Indii, 3 sú v Pakistane.
Fakt č. 2: Malé mikrometre, veľké problémy
Ak sa zaujímate o to, čo dýchate, zrejme ste sa už stretli s označením PM. Ide o drobné fragmenty tuhej hmoty (z anglického výrazu particulate matter; pevné častice), rozptýlené vo vzduchu v rozličných koncentráciách. V odporúčaniach WHO sa uvádza, že pokiaľ je množstvo PM 2,5 (pevných častíc s priemerom menším ako 2,5 mikrometra) vyššie než 10 mikrogramov na meter kubický, hovoríme už o zdravotnej hrozbe.
Prečo práve priemer pod 2,5 mikrometra? Toto je hraničná veľkosť, s ktorou sa nečistota ešte poľahky dostane cez dýchacie ústrojenstvo hlboko do pľúc. Zdržiavaním sa v znečistenom prostredí tak každým vdýchnutím otvárame cestu „neviditeľnému nepriateľovi“, ktorý sabotuje naše zdravie.
Fakt č. 3: Najväčšia environmentálna hrozba
Vedeli ste, že znečistené ovzdušie momentálne predstavuje najväčšiu environmentálnu hrozbu pre ľudské zdravie? Zároveň ide o štvrtý najrizikovejší faktor vedúci k predčasným úmrtiam, hneď po vysokom krvnom tlaku, neadekvátnej výžive a fajčení. Je preukázané, že zníženie stupňa znečistenia vzduchu má priamy vplyv na zníženie počtu chronických aj akútnych kardiovaskulárnych a respiračných ochorení.
Fakt č. 4: V mestách, ktoré nespia, sa bude dýchať ľahšie
Pozitívnou správou je, že čoraz viac svetových metropol sa pridáva ku globálnej iniciatíve za očistenie vzduchu. Nasledovaniahodným príkladom je napríklad transformácia Paríža na „schodné“ mesto v snahe eliminovať emisie v ovzduší, čo znamená ponúknuť obyvateľom takú infraštruktúru, ktorá im dovoľuje dostať sa ku všetkému dôležitému už za 15 minút pešej chôdze.
Juhokórejský Soul má zas plán rozšírenia zelených priestorov do roku 2030 o celých 30 %, ako aj popularizácie udržateľných spôsobov presunov. Chôdza, cyklistika a verejná doprava by ku koncu dekády mali zabezpečovať 80 % celkovej mobility.
Fakt č. 5: Môžete dýchať 3x kvalitnejší vzduch (aj bez sťahovania)
Môžete sa presťahovať do mesta, kde sa vám bude dýchať bezpečnejšie, no ak sa znovu vrátite k úvodu nášho článku, zistíte, že výber nie je veľký. Kvalitu vonkajšieho ovzdušia výraznejšie neovplyvníte, toho vnútorného však áno. Praktickejším riešením je preto urobiť maximum pre očistu vzduchu v interiéri, kde podľa štatistík beztak trávime takmer 90 % času denne.
Jedným správnym rozhodnutím sa viete postarať o to, aby ste doma dýchali až trojnásobne kvalitnejší vzduch. Čističky značky Daikin, japonského lídra v oblasti riešení pre zdravší vzduch, obsahujú pokročilé systémy filtrácie. Vďaka nim nielen spoľahlivo zachytia, ale aj bezpečne rozložia patogény poletujúce vzduchom, ako sú napríklad čiastočky prachu, peľ, cigaretový dym, plesne, chlpy z domácich miláčikov, vírusy či baktérie.
Cesta k zdravšiemu dýchaniu naozaj nemusí byť komplikovaná. Začína sa na www.daikin.sk.