Máte zaujímavý tip, záľubu alebo fotky, o ktoré sa s nami chcete podeliť? Neváhajte a pošlite nám ich na tip@novycas.sk alebo na WhatsApp na číslo 0918 620 001!
Lietajúce auto Klein AirCar od konštruktéra Štefana Kleina môže voľne lietať nad naším územím! Konštruktér sa tak môže pomaly pustiť do sériovej výroby svojho svetovo unikátneho stroja. „Lietadlo Klein AirCar 5.0, výrobné číslo 19-01, je experimentálne lietadlo, vyhotovené na skúšanie nových koncepcií. Na základe toho, že lietadlo splnilo podmienky národných predpisov, stanovené pre jednotlivo zhotovené lietadlá, a bola preukázaná požadovaná úroveň bezpečnosti, posúdená Dopravným úradom, bolo pre lietadlo vystavené zvláštne osvedčenie letovej spôsobilosti v kategórii experimentálnej,“ informovala Lucia Patznerová z Dopravného úradu.
„Získané zvláštne osvedčenie letovej spôsobilosti (ZOLS) znamená pre výrobcu to, že ak má lietadlo letové vlastnosti vyhovujúce zákazníkom, je prijateľné pre trh a výroba bude ekonomicky výhodná, môže požiadať o typovú certifikáciu lietadla. Po získaní typového certifikátu môže lietadlá vyrábať,“ dodala Patznerová. Osvedčenie o letovej spôsobilosti veľmi potešilo vynálezcu Štefana Kleina. „Certifikácia AirCar otvára dvere sériovej výrobe veľmi efektívnych lietajúcich áut. Je to oficiálne a konečné potvrdenie našej schopnosti navždy zmeniť cestovanie na stredné vzdialenosti,“ vyhlásil profesor Klein, vynálezca a testovací pilot.
Sú pred cieľom
„Pre prevádzkovateľa lietadla vydanie takého ZOLS znamená, že v dobe platnosti ZOLS môže lietadlo využívať na území Slovenska len na vlastné účely, predvádzanie lietadla, účasť na leteckých súťažiach, prieskum trhu vrátane preletov na tieto podujatia a späť bez toho, aby musel žiadať Dopravný úrad o povolenie vykonať každý let,“ vysvetlila rozsah osvedčenia Patznerová.
Auto sa na lietadlo pretransformuje za 2,5 minúty, jeho hodnota je takmer milión eur, no má už svojho investora, takže vo firme sú už len krôčik od sériovej výroby. Ostáva ešte splniť medzinárodné normy a môžu rozbehnúť produkciu pre celý svet. Úspech zaregistrovali aj osobnosti zahraničných priemyselných gigantov. „Najnovšia verzia je vrcholným úspechom v novej kategórii áut,“ povedal na margo projektu Dr. Branko Sarh, vedúci technický pracovník Boeingu.
Aircar v číslach
- Hmotnosť: približne 1 100 kg, uvezie ďalších 200 kg
- Motor: 4-valcový BMW s objemom 1,6 litra a výkonom 140 koní
- Max. letová rýchlosť: 200 km/h dolet na 1 nádrž: 1 000 km
- Spotreba: 18 litrov benzínu na hodinu letu
- Runway: na vzlet potrebuje dráhu 300 metrov, môže ísť aj o trávnik
- Krídla: nezložia sa horizontálne nad pôdorys stroja, ale najprv sa zmenšia sklopením a následne sa vertikálne zasunú do centrálneho telesa vozidla
- Parking: zmestí sa na bežné parkovacie miesto
- Cena: približne 1 000 000 eur