Vracia úder
Ako na Miklošovo rozhodnutie reaguje Sulík? „Rozumiem tomu, že pre Ivana Mikloša je toto citlivá téma, pretože sa na Ukrajine angažoval, napriek tomu jeho reakciu považujem za hysterickú. Povedal som totiž dve veci a obe sú len holými faktami: môj predpoklad, že hoci ide o porušenie medzinárodného práva, Rusko Krym nevráti, a že sankcie, ktorých politický účel nijako nespochybňujem, môžu niektorých slovenských exportérov postihovať. Naďalej plne podporujem Ukrajinu v jej diplomatickom úsilí obnoviť svoju územnú celistvosť. Nemám ako tieto vyjadrenia napraviť, pretože sú pravdivé, a o to viac ma reakcia Ivana Mikloša mrzí,“ napísal Novému Času minister hospodárstva.
Mikloš nezostal ticho a Sulíkovi svoj pohľad hovorí naďalej priamo. „Akceptovanie ruskej anexie Krymu zo strany akéhokoľvek člena slovenskej vlády považujem za veľmi nebezpečné a škodlivé. Nebezpečné a škodlivé pre každého, najmä však pre malé krajiny, ktoré boli satelitmi Sovietskeho zväzu, na ktorého imperiálnu minulosť chce Putin celkom nezakryte nadväzovať. Akceptovanie ruskej anexie Krymu teda ohrozuje nielen Ukrajinu, ale aj Slovensko,“ napísal Mikloš.
Je to racionálny postoj
Radoslav Štefančík, politológ
Ak Ivan Mikloš vychádza z určitej hodnotovej orientácie a je presvedčený, že Rusko nezákonne obsadilo Krym, tak ak to potom niekto, komu má on radiť, spochybňuje, je len pochopiteľné, že na svoju funkciu rezignuje a od takéhoto človeka odíde. Ja by som to teda určite neoznačoval za nejakú hystériu, pretože takéto správanie do politiky patrí. Dokonca by som povedal, že je príkladom, že aj takto sa dá zachovať, a nie zaujímať pravidelne iba taký pragmatický postoj, aký prezentoval v tejto veci Richard Sulík.