Predátori vlani usmrtili 11 ľudí. Uviedol vo svojej správe medzinárodný archív žraločích útokov (ISAF) na Floridskej univerzite. ISAF v minulom roku vyšetroval 137 údajných útokov a zistil, že 73 z nich bolo nevyprovokovaných. O rok skôr to bolo 52. Výskumníci zaznamenali 39 vyprovokovaných útokov. Za tie sa považujú prípady, keď človek iniciuje kontakt s predátorom, napríklad keď sa potápači snažia žraloka dotknúť.
Tyler Bowling, ktorý databázu vedie, upozornil, že 52 útokov registrovaných v roku 2020 bolo najmenej zdokumentovaných prípadov za posledných desať rokov. Naopak počet útokov zaznamenaných vlani zodpovedá päťročnému priemeru 72 útokov.
"Počet žraločích uhryznutí v roku 2020 drasticky klesol v dôsledku pandémie," povedal Bowling agentúre AP. "Uplynulý rok bol oveľa typickejší, s priemerným počtom uhryznutí od rôznych druhov a úmrtiami spôsobenými žralokmi bielymi, belavými a tigrími" dodal.
Žraloky vlani usmrtili 11 ľudí, v deviatich prípadoch išlo o nevyprovokované útoky. Tri smrteľné útoky zaznamenala Austrália a dva Nová Kaledónia. Po jednej obete registrovali Spojené štáty, Brazília, Nový Zéland či Juhoafrická republika.
Florida vedie v USA aj vo zvyšku sveta v počte nevyprovokovaných žraločích uhryznutí už niekoľko desaťročí a tento trend pokračoval aj v roku 2021, uviedli vedci. V minulom roku na Floride zaznamenali 28 nevyprovokovaných uhryznutí, zatiaľ čo vo zvyšku USA 19 a mimo USA celkom 26.