Ako píše denník The New York Times, matky z chudobných pomerov dostávali v prvý rok života svojho dieťaťa mesačne 333 dolárov (približne 295 eur). Vedci následne v ich bábätkách spozorovali zmeny mozgovej aktivity spájané s lepším poznávacími schopnosťami.
Rozdiely oproti kontrolnej skupine boli mierne. Výskumníci ich prirovnali k posunutiu sa z 81. miesta na 75. miesto zo 100. Navyše zatiaľ nie je jasné, či sa tieto zmeny v mozgovej aktivite prejavia aj v praxi, hoci v súčasnosti dostupný výskum naznačuje, že by sa mali.
Zistenia štúdie však už teraz poskytujú presvedčivý dôkaz, že finančné dotácie môžu mať vplyv na mozog a zdôrazňujú dôležitosť finančného zabezpečenia pre vývoj dieťaťa, komentuje NYT.
"Je to veľký vedecký objav," povedala neurovedkyňa Martha Farahová z Pensylvánskej univerzity, ktorá predmetnú štúdiu recenzovala. "Je to dôkaz, že už len to, že dáme rodinám viac peňazí, dokonca aj skromné množstvo peňazí, vedie k lepšiemu vývoju mozgu."
Neurovedec Charles Nelson z Harvardovej univerzity sa však vyjadril opatrnejšie. Upozornil, že plný účinok finančných príspevkov bude známy až po tom, čo deti spravia kognitívne testy. Mozgové vlny opísané v štúdií sú síce často spojené s vyššími poznávacími schopnosťami, nie však vždy, vysvetlil Nelson.