Vyplýva to z návrhu, ktorý na stredajšom rokovaní schválila vláda. Počas druhej a tretej vlny pandémie koronavírusu boli kapacity slovenských nemocníc pre pacientov s ochorením COVID-19 naplnené a prekročili svoje limity v maximálnej možnej miere. Z tohto dôvodu bolo potrebné v spolupráci s Operačným strediskom záchrannej zdravotnej služby zabezpečiť prevoz pacientov do nemocníc, ktoré mali k dispozícii voľné lôžka. Išlo najmä o ľudí, ktorí potrebovali podporu umelej pľúcnej ventilácie. Najkritickejšia situácia bola v regiónoch s najnižšou zaočkovanosťou.
Vysokú úmrtnosť však eviduje Ministerstvo zdravotníctva aj pri pacientoch prevezených do nemocníc mimo obvodu ich bydliska práve z dôvodu prekročenia limitov oddelení s covidovými lôžkami v mieste bydliska. Preto predložilo návrh refundácie transportných nákladov v súvislosti s prevozom osôb zomrelých na ochorenie COVID-19 v nemocniciach mimo obvodu svojho bydliska na rokovanie vlády.
Rodinným príslušníkom vznikol tak nárok na refundáciu nákladov spojených s prevozom s tým, že podmienkou je, že pacient musel byť prevezený do nemocnice vzdialenej minimálne 100 kilometrov od miesta bydliska. Maximálna výška refundovaných nákladov zo strany štátu je 1 000 eur.
Schválenie návrhu víta občianske združenie (OZ) Skutočné obete, podľa ktorého by náklady na prevoz zosnulých obetí ochorenia COVID-19 nemali hradiť pozostalí. "S touto skúsenosťou sa potýkali a potýkajú mnohí pozostalí, ktorých rodinných príslušníkov prevážali za dramatických okolností nezriedka cez celé Slovensko. Náklady na následný prevoz zo vzdialenej nemocnice späť do miesta bydliska ostávali na ich pleciach, pričom išlo mnohokrát o vysokú položku a popri pohrebe to pre nich predstavovalo ďalšiu výraznú finančnú záťaž rodinného rozpočtu," uviedla Lenka Straková zo združenia.