Poukázal na to, že kým v súčasnosti Slovensko eviduje denne 8 500 prípadov, minulý týždeň to bolo len 3 600. Počet hospitalizovaných pacientov v nemocniciach klesá na 1 500 s tým, že zostupný charakter pociťujú aj pri liečbe pacientov, ktorí potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu. Slovensko zaznamenalo viac ako dvojnásobný nárast sedemdňovej incidencie.
Vlna omikronu na Slovensku rastie prakticky všade a až strojnásobenie počtu nových prípadov evidujú až v 14 okresoch. Najhoršia situácia prevláda v okresoch Námestovo, Tvrdošín, Stropkov a Dunajská Stredu, kde za posledných sedem dní boli pozitívne testované až dve percentá obyvateľstva. Počet výjazdov vozidiel záchrannej zdravotnej služby ku COVID pacientom mierne stúpol.
Nápor na nemocnice šéf rezortu zdravotníctva zatiaľ neeviduje s tým, že zdravotnícke zariadenia sa v súčasnosti pripravujú na tlak v testovaní a aj na prípravu triážnych stanov. „Sme pripravení na to, čo nás čaká, naše prognózy sa napĺňajú,“ dodal Lengvarský.
Ministerstvo zdravotníctva zatiaľ nevydalo pokyn na vytvorenie triážnych stanov. "Tie, ktoré sú pred nemocnicami, sú pozostatky z druhej vlny," podotkol Lengvarský. Na účel triáže pacientov sa môžu okrem stanov vyčleniť aj budovy. V prvom kole by mali mať triáž pacientov najmä fakultné a univerzitné nemocnice a potom by malo byť vybratých 19 menších nemocníc. "Ak to bude potrebné, tak sa budú pripájať ďalší," tvrdí minister.
Lengvarský tiež podotkol, že testovanie vo firmách bude podľa všetkého pokračovať v nezmenenom režime aj vo februári. Ministri však o tejto téme nerokovali. „Myslím si, že áno. Predpokladám, že to bude riešené spolu s hlavným hygienikom," odpovedal na minister na otázku, či bude testovanie pokračovať aj v nasledujúcom mesiaci.
Aktuálne firmy neočkovaných a neprekonaných zamestnancov testujú raz do týždňa. Pôvodne mali pracovníkov testovať iba do konca roka, neskôr sa táto povinnosť predĺžila aj na január.