Predpokladajú, že aktuálna vlna COVID-19 prebehne veľmi rýchlo a napriek miernejšiemu priebehu u nakazených Slovensko zasiahne tvrdo na začiatku februára. Problémom je nízka zaočkovanosť, vláda však v tejto vlne k povinnej vakcinácii nepristúpi.
Z domu sa učí pätina žiakov
Predpoklady o tom, že sa budú opätovne zatvárať školy, sa napĺňajú. Podľa štatistík ministerstva školstva je na dištančnom vzdelávaní viac ako pätina žiakov na Slovensku. Podľa štátnej tajomníčky ministerstva školstva Svetlany Síthovej sa prezenčne učí 79 % detí. Prvý týždeň po vianočných prázdninách evidovali 7 % detí v karanténe, teraz 21 %. Dodala, že aj detí sa týka skrátená karanténa na 5 dní, ktorú musia absolvovať pri pozitívnom teste, a pokiaľ je bez príznakov, tak ju možno ukončiť.
Rezort uvádza, že minulý týždeň urobili historicky najvyšší počet samotestov - viac ako 563-tisíc. „Áno, spolu s rastúcimi číslami v celej populácii prirodzene rastú aj počty v školstve. Napriek tomu sa nám vďaka našim opatreniam darí udržať bezpečné prezenčné vyučovanie pre viac ako 82 % tried,“ uviedol minister Branislav Gröhling. Pripomenul, že nie všetci v karanténe sú pozitívni. „Pozitívne testovaných je len 2,7 % všetkých zamestnancov škôl a menej ako 1,9 % všetkých žiakov,“ dodal.
Odborník o omikrone: Tretia dávka funguje na 97 %
Epidemiológ Martin Pavelka upozorňuje, že symptómy pri omikrone sú iné ako pri delte. Medzi podobne hlásené patria slabosť, hnačky, bolesť hlavy či tela. „Zopár je odlišných - hlavným je bolesť hrdla, ktorú hlásia až dvakrát častejšie ako pri delte. Strata čuchu a chuti, čo bol typický symptóm, reportuje už len zlomok pacientov,“ tvrdí Pavelka. Pripomína, že štúdie naozaj potvrdzujú, že omikron má slabší priebeh pre nakazených ľudí, avšak nemožno zabúdať, že ide o krajiny, kde je veľká preočkovanosť a premorenosť.
„Chyba je, že prenášame štatistiku z jedného prostredia a aplikujeme na krajinu, ktorá má úplne iné prostredie. Štvrtina populácie SR nemá protilátky. Ochranný efekt tretej dávky proti ťažkému priebehu je podľa štúdií 96,7 %. Samotné prekonanie covidu neposkytuje dostatočnú ochranu v prostredí omikronu. Každá štvrtá osoba sa môže znova nakaziť omikronom,“ zhŕňa Pavelka najnovšie poznatky.