Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Vyčíňanie omikronu na Slovensku v plnom prúde: Stopka povinnému očkovaniu, horia štyri regióny!

Vyčíňanie omikronu na Slovensku v plnom prúde: Stopka povinnému očkovaniu, horia štyri regióny!

Zdroj: anc

Reklama
Logo Nový ČasLogo Nový Čas

Situácia sa zhoršuje, nemocnice však nával zatiaľ neevidujú. Tak vidia aktuálny stav týkajúci sa omikronu kompetentní z ministerstva zdravotníctva.

Predpokladajú, že aktuálna vlna COVID-19 prebehne veľmi rýchlo a napriek miernejšiemu priebehu u nakazených Slovensko zasiahne tvrdo na začiatku februára. Problémom je nízka zaočkovanosť, vláda však v tejto vlne k povinnej vakcinácii nepristúpi.

Z domu sa učí pätina žiakov

Predpoklady o tom, že sa budú opätovne zatvárať školy, sa napĺňajú. Podľa štatistík ministerstva školstva je na dištančnom vzdelávaní viac ako pätina žiakov na Slovensku. Po­dľa štátnej tajomníčky ministerstva školstva Svetlany Síthovej sa prezenčne učí 79 % detí. Prvý týždeň po vianočných prázdninách evidovali 7 % detí v karanténe, teraz 21 %. Dodala, že aj detí sa týka skrátená karanténa na 5 dní, ktorú musia absolvovať pri pozitívnom teste, a pokiaľ je bez príznakov, tak ju možno ukončiť.

Rezort uvádza, že minulý týždeň urobili historicky najvyšší počet samotestov - viac ako 563-tisíc. „Áno, spolu s rastúcimi číslami v celej populácii prirodzene rastú aj počty v školstve. Napriek tomu sa nám vďaka našim opatreniam darí udržať bezpečné prezenčné vyučovanie pre viac ako 82 % tried,“ uviedol minister Branislav Gröhling. Pripomenul, že nie všetci v karanténe sú pozitívni. „Pozitívne testovaných je len 2,7 % všetkých zamestnancov škôl a menej ako 1,9 % všetkých žiakov,“ dodal.

Odborník o omikrone: Tretia dávka funguje na 97 %

Epidemiológ Martin Pavelka upozorňuje, že symptómy pri omikrone sú iné ako pri delte. Medzi podobne hlásené patria slabosť, hnačky, bolesť hlavy či tela. „Zopár je odlišných - hlavným je bolesť hrdla, ktorú hlásia až dvakrát častejšie ako pri delte. Strata čuchu a chuti, čo bol typický symptóm, reportuje už len zlomok pacientov,“ tvrdí Pavelka. Pripomína, že štúdie naozaj potvrdzujú, že omikron má slabší priebeh pre nakazených ľudí, avšak nemožno zabúdať, že ide o krajiny, kde je veľká preočkovanosť a premorenosť.

„Chyba je, že prenášame štatistiku z jedného pro­stredia a aplikujeme na krajinu, ktorá má úplne iné prostredie. Štvrtina populácie SR nemá protilátky. Ochranný efekt tretej dávky proti ťažkému priebehu je podľa štúdií 96,7 %. Samotné prekonanie covidu neposkytuje dostatočnú ochranu v prostredí omikronu. Každá štvrtá osoba sa môže znova nakaziť omikronom,“ zhŕňa Pavelka najnovšie poznatky.

Vyberáme pre Vás niečo viac

Súvisiace