"Spomíname na milióny ľudí, ktorých deportovali do koncentračných táborov, kde boli mučení a zavraždení," povedal Steinmeier, ktorého cituje agentúra DPA. "Obete majú právo na to, aby sme si ich pamätali a tieto spomienky si musíme zachovať," zdôraznil.
"Boli tu väznení, pretože boli politickými oponentmi režimu, pretože boli židia, pretože patrili k Sintom a Rómom, pretože boli homosexuálmi alebo preto, lebo boli vojnovými zajatcami," uviedol Steinmeier.
Zodpovednosťou súčasnej generácie je podľa neho rázne zakročiť voči všetkým formám antisemitizmu, rasizmu a diskriminácie. Potešujúce je, že mladí ľudia majú podľa prieskumov väčší záujem o to, aby sa dozvedeli viac o tejto etape dejín.
"Najmä mladí ľudia sa musia obzrieť do minulosti, aby sa z nej poučili pre prítomnosť a formovali budúcnosť," uviedla Ulrike Liedtkeová, šéfka krajinského parlamentu v Brandenbursku, ktorá navštívila niekdajší koncentračný tábor spoločne so Steinmeierom. Prítomný bol i brandenburský premiér Dietmar Woidke, ktorý zdôraznil, že nenávisť už nikdy viac nesmie zvíťaziť nad ľudskými právami a toleranciou. "Dedičstvo súčasných svedkov (holokaustu) musí byť zachované a odovzdané budúcim generáciám, aby sa takéto zverstvá už nikdy viac nestali," dodal.
Počas holokaustu zabili nacisti okolo šesť miliónov židov. V Sachsenhausene bolo v rokoch 1936 - 1945 väznených viac ako 200 000 ľudí. Desaťtisíce väzňov tam zahynulo v dôsledku hladu, chorôb, nútenej práce, lekárskych experimentov, zlého zaobchádzania či systematického vyhladzovania.