Prípad je súčasťou sexuálneho škandálu okolo Epsteina, s ktorým sa Andrew priatelil podobne ako ďalšie osobnosti vrátane amerických exprezidentov Donalda Trumpa a Billa Clintona. Epstein, ktorý bol podozrievaný zo sexuálneho vykorisťovania desiatok mladých dievčat, spáchal v roku 2019 samovraždu v newyorskom väzení, kde čakal na súdny proces. Po jeho smrti sa pozornosť amerických úradov obrátila k Maxwellovej, ktorá bola v decembri uznaná vinnou zo sexuálnych zločinov.
Andrewove väzby na Epsteina podkopali jeho povesť u verejnosti a postavenie v britskej kráľovskej rodine. Andrew musel kvôli prípadu vrátiť vojenské tituly a kráľovské záštity panovníčke Alžbete II. Princ už tiež nebude pri žiadnych oficiálnych akciách používať titul "Jeho kráľovská Výsosť" a jeho role pripadnú ďalším členom kráľovskej rodiny.
Andrewovi právnici pôvodne požadovali odmietnutie žaloby s odvolaním sa na dohodu, ktorú Epstein uzavrel s Giuffreovou v roku 2009. Za to, že stiahla podobnú žalobu na neho, jej finančník zaplatil 500 000 dolárov. Podľa princovho tímu dohoda zahŕňa pasáž, ktorá v tejto veci vylučuje stíhanie ďalších osôb.
Newyorský sudca Lewis Kaplan však odmietol, že by princ Andrew patril medzi strany spomínaného urovnania, a prípadnému procesu tak dal zelenú. Kaplan v stredu uviedol, že proces by mohol začať medzi septembrom a decembrom 2022.
Giuffreová požaduje bližšie nešpecifikované odškodné, špekuluje sa o sume rádovo miliónov dolárov. Andrew nebol obvinený z trestného činu a v rámci občianskoprávneho sporu nemožno vzniesť žiadne obvinenie.
Andrewovi právnici v stredajšom dovolaní znovu pripomenuli dohodu, ktorú Epstein uzavrel s Giuffreovou v roku 2009. Znovu tiež požiadali o odmietnutie žaloby na základe argumentu, že ani princ, ani Giuffreová nežijú v Spojených štátoch.