Zároveň však dodal, že dialóg je stále možný. „Vždy je nádej na pokračovanie dialógu, je to v záujme nás aj Američanov,“ poznamenal Dmitrij Peskov.
V uplynulých týždňoch sa zvýšilo napätie v súvislosti s obavami Spojených štátov a ich spojencov z Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) z možnej ruskej invázie na Ukrajinu, keďže sa v blízkosti hraníc zhromaždilo asi 100-tisíc ruských vojakov. Moskva tieto zámery odmieta a stanovila si sériu požiadaviek, ktoré podľa nej zvýšia bezpečnosť v Európe.
Spojené štáty a ich západní spojenci však v stredu, podľa očakávania, odmietli akékoľvek ústupky v súvislosti s hlavnými požiadavkami Moskvy, pričom nesúhlasili so zákazom vstupu do NATO pre Ukrajinu a vyjadrili sa, že nasadenie spojeneckých vojsk a zariadení vo východnej Európe nie je predmetom vyjednávania. Stanovili pritom oblasti, v ktorých by mohli reagovať na niektoré obavy Ruska, čím otvorili cestu možnej deeskalácii napätia.
Americký minister zahraničia Antony Blinken zároveň zopakoval, že akákoľvek invázia Ruska do Ukrajiny prinesie obrovské následky a vážne ekonomické náklady.
Jeho ruský rezortný kolega Sergej Lavrov poznamenal, že odpoveď Američanov obsahuje prvky, ktoré by mohli viesť k „začiatku serióznych rokovaní o druhoradých problémoch“, ale zdôraznil, že „dokument neobsahuje žiadnu pozitívnu reakciu na hlavný problém“, teda ich požiadavku na nerozširovanie NATO a nenasadzovanie zbraní, ktoré by mohli ohrozovať Rusko.
Lavrov novinárom povedal, že spolu s ďalšími vysokými predstaviteľmi teraz dajú svoje návrhy prezidentovi Vladimirovi Putinovi a podľa Peskova príde ruská reakcia čoskoro. Hovorca Kremľa tiež dodal, že Putin a americký prezident Joe Biden sa ešte rozhodnú, či je po dvoch minulomesačných telefonátoch potrebný ďalší rozhovor.