Hlas tvrdí, že rozhodnutiu musí predchádzať dôsledná bezpečnostná analýza situácie na východnej hranici. „Nebudeme súhlasiť s rozmiestnením vojsk na slovenskom uzemí, ktoré môžu byť následne zapojené do potenciálneho rusko- ukrajinského konfliktu. Podporíme aktiváciu članku 5 Severoatlantickej zmluvy iba v prípade, ak dôjde k napadnutiu niektorého z jej členských štatov,“ píše v stanovisku strana Hlas-SD.
Podľa informácií Denníka N prišla zo strany spojencov ponuka, že by na Slovensku umiestnili približne tisícčlennú bojovú skupinu. Slovensko by sa vraj mohlo dohodnúť, o vojakov z ktorých konkrétnych krajín by išlo. O ponuke už vie pomerne široký okruh ústavných činiteľov. Koalícii je však jasné, že nasadenie vojakov z iných krajín NATO by mohlo byť politicky nepriechodné, navyše, na takýto krok je podstatný aj súhlas Národnej rady.
„V žiadnom prípade nesmie dôjsť k vojne, nikto nechce vojnu a treba urobiť všetko, aby sa akejkoľvek vojne zabránilo. O to viac pozdĺž línie zrážok medzi Ruskom a povedzme Severoatlantickou alianciou,“ povedal pre agentúru TASS podpredseda Bezpečnostnej rady Ruskej federácie Dmitrij Medvedev.
130-tisíc vojakov na hranici
Minister obrany Jaroslav Naď ozrejmil, že na ukrajinských hraniciach sa zhromažďuje okolo 130 000 príslušníkov ruských ozbrojených síl i ťažká technika. Niektorá podľa jeho slov zasahuje svojím dosahom aj územie SR. „Z hľadiska európskeho kontinentu je situácia možno najhoršia od konca druhej svetovej vojny,“ vyhlásil s tým, že zhromaždená technika na hraniciach nie je len obranného charakteru.
Minister upozornil, že akýkoľvek konflikt na ukrajinskej hranici môže mať výrazné dôsledky pre Slovensko. Ak by došlo aj len k limitovanému vojenskému útoku v tejto oblasti, cez Slovensko by prešiel napríklad aj veľký počet vojnových utečencov.