Polícia aj špeciálna prokuratúra sú zatiaľ skúpe, no o to viac k prípadu hovoria politici. „Mafiánska vražda na výstrahu. So zviazanými rukami za chrbtom obesiť na strome. Aby všetci, ktorí by náhodou chceli voči mafii svedčiť, nad tým ani len neuvažovali,“ napísal minister financií Matovič. Šéf obrany Jaroslav Naď dokonca hovorí, že Bučka prestal participovať na činnosti vojenského spravodajstva po tom, čo do vlády nastúpil Mikuláš Dzurinda.
„Evidovali sme z rôznych informácií, že sa pohybuje v blízkosti skupiny okolo pána Jahnátka a pána Bödöra,“ dodal Naď. Najprv sa v tomto prípade hovorilo o samovražde, po tom, čo sa ukázalo, že obeť mala zviazané ruky, začala byť hlavnou verziou vražda. „Môžeme potvrdiť, že predmetnú trestnú vec vyšetruje vyšetrovateľ NAKA ako podozrenie z úkladnej vraždy. Vo veci bola nariadená pitva. Vzhľadom na súčasné štádium trestného konania zatiaľ nie je možné poskytnúť bližšie informácie,“ potvrdila Andrea Dobiášová z Prezídia Policajného zboru. Ani samovraždu však kompetentní nevylučujú, keďže prebieha vyšetrovanie.
1. Obesený so zviazanými rukami
To, že mala obeť zviazané ruky, nasvedčuje, že nemuselo ísť len o samovraždu. Podľa oslovených expertov na kriminalistiku to však nie je úplne isté. „Mohlo to byť aj tak, že sa postavil na niečo, dal si slučku na krk, zviazal si ruky a následne sa obesil. Ale bol by to veľmi nezvyklý spôsob samovraždy, to sa mi nestalo v mojej dlhoročnej praxi,“ hovorí bývalý vyšetrovateľ Jozef Vachálek. Podľa záberov z miesta činu mala obeť zviazané ruky vpredu, čo tiež dokresľuje celú situáciu.
„Vrahovia občas svoje činy rôznymi spôsobmi maskujú tak, aby to vyzeralo ako samovražda alebo nehoda. Kriminalistická skúsenosť a aj súdnolekárska literatúra uvádzajú aj zriedkavé prípady, že samovrah si zviaže ruky preto, aby mal istotu, že sa nebude pokúšať oslobodzovať sa. On o tom nevie, že sa už neoslobodí, akonáhle padne do slučky. Ak by boli ruky zviazané vzadu, spravidla to znemožňuje, aby si tú slučku nasadil sám,“ vysvetľuje bývalý kriminalista Matej Snopko.
2. Neznámy dôvod smrti
Automaticky sa okolo Bučkovho úmrtia začali množiť dohady, či jeho neslávny koniec nemôže súvisieť s činnosťou tajných služieb. Práve to je totiž prostredie, v ktorom sa Bučka veľkú časť svojho profesionálneho života pohyboval. Už za komunizmu ho vyslala ŠTB pod krytím diplomatického pracovníka na Československé veľvyslanectvo do Washingtonu, kde mal prichádzať do styku aj s Jurajom Širokým.
V rokoch 1998 a 1999 bol potom šéfom Vojenskej spravodajskej služby. Pôvodne sa objavili aj informácie, že mal svedčiť v nejakej z korupčných káuz, kde sa objavuje aj meno Norberta Bödöra. To však špeciálny prokurátor vylúčil. „To je vymyslená informácia, ktorá sa šíri, neviem, odkiaľ pochádza, ale nie je to pravda. Vyšetrovanie prebieha a robiť nejaké závery, čo aj možno predbežné, je ešte príliš skoro,“ povedal Lipšic.