Stretnutie, ktoré sa uskutoční 7. februára, bude prvým Scholzovým rokovaním v Oválnej pracovni odkedy v decembri prevzal vedenie krajiny. V uplynulých týždňoch sa zvýšilo napätie v súvislosti s obavami Spojených štátov a ich spojencov z Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) z možnej ruskej invázie na Ukrajinu, keďže sa v blízkosti hraníc zhromaždilo asi 100-tisíc ruských vojakov. Moskva tieto zámery odmieta.
Niektorých spojencov pritom znepokojilo odmietnutie Nemecka pridať sa k Spojeným štátom a ďalším členom NATO v poskytovaní zbraní Ukrajine, čo tiež vyvolalo otázky v súvislosti s odhodlaním Berlína postaviť sa Rusku. Podľa expertov však pozícia krajiny čiastočne súvisí s jej agresívnou minulosťou počas 20. storočia.
Militarizácia Nemecka počas dvoch svetových vojen totiž viedla nemeckých lídrov v nasledujúcich rokoch k vnímaniu akejkoľvek vojenskej reakcie ako poslednej možnosti. Biely dom oznámil Scholzovu návštevu deň po tom, ako Spojené štáty doručili Rusku písomné odmietnutie ich hlavných požiadaviek na ukončenie krízy v súvislosti s Ukrajinou.
Biden a Scholz by sa mali zhovárať aj o spolupráci v súvislosti s pandémiou COVID-19 a klimatickou zmenou. Prebrať by mali aj ďalšie ekonomické a bezpečnostné otázky.